Novi prijepori pojavljuju se unutar Katoličke Crkve u Njemačkoj nakon političkog sukoba oko imigracije uoči saveznih izbora.
Podjele su prvi put izbile na vidjelo kontroverznim glasovanjem 29. siječnja u Bundestagu, njemačkom saveznom parlamentu.
Nakon raspada njemačke vladajuće koalicije u studenome, Friedrich Merz, čelnik Kršćansko-demokratske unije (CDU), navodno se složio da neće predlagati zakone prije saveznih izbora 23. veljače, ako bi za njihovu provedbu bila potrebna podrška stranke Alternativa za Njemačku (AfD), koja se često opisuje kao krajnje desna.
Kritičari su optužili Merza za kršenje dogovora — poznatog u Njemačkoj kao “Brandmauer” ili zaštitni zid protiv krajnje desnice — kada su konzervativne Unijske stranke (CDU/CSU) predstavile prijedlog za ograničenje migracije u Bundestagu.
Imigracija je postala glavno političko bojište otkako je Njemačka 2015. primila oko milijun sirijskih izbjeglica. Rasprava se dodatno zaoštrila posljednjih mjeseci zbog napada s velikim brojem žrtava koje su počinili imigranti u Magdeburgu, Aschaffenburgu i Münchenu.
Neobvezujući prijedlog s pet točaka usvojen je tijesno, uz podršku AfD-a, što je izazvalo burne reakcije.
Glasovanju je slijedilo još jedno, 31. siječnja, o zakonu za ograničenje imigracije pod nazivom Zakon o ograničavanju priljeva. Bundestag je ovaj zakon odbacio s 349 glasova protiv, 338 za i pet suzdržanih.
Nakon glasovanja, oštre razlike pojavile su se na nekoliko razina unutar Katoličke Crkve u Njemačkoj.
Podjele među biskupima
Uoči prvog glasovanja, Katolički ured u Berlinu, koji zastupa njemačku biskupsku konferenciju, i Evangelistička crkva u Njemačkoj (EKD) uputili su zajednički apel zakonodavcima.
Voditelj Katoličkog ureda mons. Karl Jüsten i predstavnica EKD-a Anne Gidion izrazili su bojazan da će njemačka demokracija “pretrpjeti masivnu štetu” ako Unijske stranke surađuju s AfD-om.
No, na dan glasovanja, njemačka biskupska konferencija neočekivano se distancirala od zajedničkog apela putem emaila upućenog dijecezanskim biskupima.
Dvojica biskupa (biskup Regensburga Rudolf Voderholzer i biskup Eichstätta Gregor Maria Hanke) javno su kritizirali zajedničku izjavu, dok ju je jedan (biskup Speyera Karl-Heinz Wiesemann) branio.
Još u veljači 2024., biskupi su jednoglasno usvojili izjavu u kojoj su osudili ono što su nazvali “rasni (völkisch) nacionalizam,” optužujući AfD da je “dominiran rasno-nacionalističkim stavom.”
No, glasovanje u Bundestagu istaknulo je implicitne razlike među biskupima o tome trebaju li se njemački imigracijski zakoni pooštriti i treba li Crkva snažno intervenirati tijekom izborne sezone u pitanjima koja se mogu smatrati stvarima razborite prosudbe.
Podjele unutar katoličkih organizacija
Istoga dana kada je Kramp-Karrenbauer napustila ZdK, predsjednica Katoličke njemačke udruge žena (KDFB), Anja Karliczek, branila je svoje glasove u korist prijedloga.
“Čak i ako je prijedlog usvojen glasovima AfD-a, to nije suradnja s tom rasističkom i krajnje desničarskom strankom koja želi uništiti našu demokraciju,” rekla je Karliczek.
KDFB-ova potpredsjednica Monika Arzberger kritizirala je Karliczekin stav, navodeći da su “političke akcije frakcije CDU/CSU, kojoj naša predsjednica pripada, izazvale nerazumijevanje i tugu prošlog tjedna.”
Glasovanje je također podijelilo njemačke katoličke organizacije mladih. Radna skupina katoličkih studentskih udruga (AGV) sukobila se s Bundom njemačke katoličke mladeži (BDKJ), krovnom organizacijom za katoličke mlade.