Dodan je novi element u zbirku čudesnih epizoda koje su obilježile život sv. Padre Pia. On je pronađen u nedavno objavljenoj knjizi predstavljenoj na 10. obljetnicu posvete novog svetišta San Giovanni Rotondo gdje je pokopano tijelo kapucinskog fratra.
Svjedočanstvo govori kako se padre Pio bilocirao do zatvora u Budimpešti, gdje je bio zatočen kardinal József Mindszenty, primas Mađarske.
Bilokacija je iznimno mistična pojava koja omogućuje osobi prisutnost na dva mjesta u isto vrijeme. Padre Pio je imao ovaj rijedak dar. Očevidci su na različitim mjestima svjedočili o njegovoj prisutnosti, opisali ga, pa čak i razgovarali s njim istovremeno.
Već poznata mađarska epizoda ovjekovječena je na jednom od mozaika u kripti svetišta posvećenom Padre Piu. Međutim, novi iskazi sadrže nikada prije objavljene pojedinosti.
Knjigu Padre Pio: njegova Crkva i mjesto između pobožnosti, povijesti i umjetnosti, napisao je Stefano Campanella, direktor Padre Pio Teleradio i autor brojnih eseja o svecu.
Ona sadrži izvješće Angela Battiste, ravnatelja Doma za ublažavanje trpljenja (bolnica koju je osnovao Padre Pio) i daktilografa u Vatikanskome Državnom Tajništvu. Battisti je bio jedan od svjedoka u procesu beatifikacije ovog sveca.
Kardinala Józsefa Mindszentya, nadbiskupa Esztergoma, primata i regenta Mađarske, zatočili su komunisti u prosincu 1948. i sljedeće godine osudili na doživotni zatvor. Lažno optužen za urotu protiv vlade proveo je osam godina u zatvoru i kućnom pritvoru dok nije bio oslobođen tijekom ustanka 1956.
Tada se sklonio u ured trgovinskog izaslanstva Sjedinjenih Američkih Država u Budimpešti i ostao tamo sve do 1973., kada je papa Pavao VI. naložio njegovu ostavku i odlazak iz nadbiskupije.
Bilokacija koja je odvela Padre Pia sve do ćelije kardinala dogodila se oko 1956. godine.
Evo kako Battisti opisuje čudesan prizor:
“Kapucin sa stigmama, dok [je još bio u] u San Giovanni Rotondo, otišao je u posjet kardinalu odnijeti mu kruh i vino predviđeno da postane tijelo i krv Kristova, to jest, stvarnost osmoga dana [Uskrsna Nedjelja].”
“U ovom slučaju, bilokacija stječe daljnje značenje zbog očekivanja osmog dana, odnosno uskrsnuća, kada je tijelo oslobođeno granica vremena i prostora. Također je simboličan registracijski broj zatvorenika tiskan na pidžami: 1956 – godina kardinalova izlaska.”
“Kao što je poznato“, podsjeća Battisti, “Kardinal Mindszenty je uhićen i strpan u zatvor pod nadzorom dvadeset četiri stati dnevno. Vremenom, snažno je porasla njegova želja za slavljenjem svete mise.” Jednog jutra, otac Pio se pojavio pred njim sa svime što je potrebno kako bi kardinal slavio misu, a otac Pio je ministrirao [kao akolit], pa su onda porazgovarali, i na kraju, otac Pio je nestao sa svime što je donio sa sobom.”
-“Svećenik iz Budimpešte mi je u povjerenju govorio o ovoj epizodi, pitajući me bi li mogao dobiti potvrdu od oca Pija. Odgovorio sam mu da- ako ga pitam nešto tako, otac Pio bi me mogao izvikati i istjerati iz sobe.“
Ali na večer u ožujku 1965., na kraju jednog razgovora Battisti je ipak upitao stigmatiziranog fratra: “Oče, bi li kardinal Mindszenty prepoznao Padre Pia?”
– Iako je početno bio iziritiran mojim pitanjem, svetac je odgovorio: “Pa, upoznali smo se i razgovarali, zar misliš da me ne bi prepoznao?”
On je tako potvrdio svoju bilokaciju do kardinalove ćelije, koja se navodno dogodila nekoliko godina ranije.
“Onda“- Battisti je dodao, “postao je tužan i rekao: ‘Vrag je ružan, ali njega su učinili ružnijim od samog vraga‘”, što se odnosilo na zlostavljanja koje je kardinal pretrpio.
Padre Pio je zaključio: “Ne zaboravite moliti za ovog velikog ispovjednika vjere, koji je toliko trpio za Crkvu.“