Predsjednik Rusije Vladimir Putin trebao bi se sastati sa Svetim Ocem potkraj mjeseca a sastanak je već izazvao polemike, koliko među diplomatima, toliko među teolozima. Ovo neće biti uobičajen posjet jednog državnika Vatikanu, što je svakodnevica u Rimu, jer mogućnosti koje bi iz ovog posjeta mogle uslijediti su značajne. Sam Putin je, za vrijeme njegovog posjeta Italiji ovog mjeseca, nestrpljivo zatražio sastanak s papom što je važan znak da u pitanju nije samo publicitet. U političkom vrhu Rusije se očito nadaju kako bi se s novim papom mogli izgraditi novi odnosi s Katoličkom Crkvom.
Ovom stavu je zasigurno pomoglo osobno pismo koje je papa Franjo uputio Putinu pred sastanak G20 u Petersburgu prošlog rujna, što je bio znak da Vatikan smatra da Rusija može odigrati dominantu ulogu u rješavanju svjetske krize. Kako su im strategije oko sprječavanja vojne intervencije u Siriji bile zajedničke, na nadolazećem sastanku jedna od glavnih točaka razgovora će biti sudbina kršćana na srednjem istoku.
Važnije od samih diplomatskih odnosa između Vatikana i Rusije je svakako mogućnost poboljšanja ekumenskih odnosa s Ruskom pravoslavnom crkvom. Oni baš i nisu cvjetali nakon raspada Sovjetskog Saveza jer je Moskva često optuživala Katoličku Crkvu za namjerno oduzimanje vjernika. Putin je prvi politički vođa u Kremlju- još od revolucije 1917.-e. koji javno iskazuje svoju vjeru, naravno kao pripadnik Pravoslavne crkve, te je u par navrata zagovarao kraj raskola između dvije najveće kršćanske crkve.
Očekuje se da će Putin i službeno pozvati papu Franju u posjet Moskvi. Isti poziv od Ruske vlade su također primili i pape Ivan Pavao II. i Benedikt XVI. ali izostanak poziva Ruske pravoslavne crkve je onemogućio njihov posjet. Pretpostavlja se kako bi s novim papom, prvim neeuropljaninom nakon 1300. godina, crkveni poglavari u Rusiji mogli imati blaži stav i konačno dopustiti papin dolazak. Podsjetimo da je ekumenski patrijarh Bartol, kojeg smatraju duhovnim poglavarom svih pravoslavnih kršćana, prisustvovao papinoj inauguracijskoj misi, prvi put nakon velikog raskola 1054. godine. Smatra se da i sam Putin ima veliki utjecaj na crkvene vođe u Rusiji pa ostaje vidjeti da li će budući susret završiti nekom vrstom službenog zajedništva ili će odnosi ostati na razini ekumenske ljubaznosti.
(izvor: Vatican insider i Reuters)