Prošlog tjedna, uoči blagdan svetog Franje Asiškog, u svjetovnim medijima osvanuo je naslov koji je najavljivao da će Crkva slaviti spomen na “sveca ekologije”.
Sada čujemo od kardinala Michaela Czernyja da katolici – znate, oni koji slave “ekološkog sveca” – više ne mogu tolerirati pitanja o ulozi ljudskog djelovanja u izazivanju klimatskih promjena. “Prošlo je vrijeme za spekulacije, za skepticizam i poricanje, za neodgovorni populizam”, rekao je kardinal Czerny. Ovdje primijetite kako se brzo skepticizam – koji je nekoć bio prepoznat kao obilježje znanstvene discipline – sada odbacuje kao “neodgovorni populizam”.
Koliko se sjećam, Galileo je bio skeptičan u pogledu prevladavajućeg razumijevanja mjesta Zemlje u Sunčevom sustavu. Pokušaj Vatikana da stiša taj skepticizam i nije se baš dobro pokazao, zar ne? Pa zašto su vatikanski dužnosnici danas toliko odlučni u potvrđivanju svog autoriteta u znanstvenoj raspravi?
Rasprava koja je, uzgred, postala visoko ispolitizirana – još je jedan razlog zašto bi razborite crkvene vođe trebale postupati oprezno. Reutersova priča koja prenosi taj citat kardinala Czernyja dobro ilustrira način na koji je ovaj argument postavljen:
‘‘U vrijeme kada je papinska enciklika objavljena, neki konzervativni katolici povezani s konzervativnim političkim pokretima i korporativnim interesima kritizirali su papu jer podupire mišljenje većine znanstvenika koji su rekli da je globalno zatopljenje barem djelomično posljedica ljudske aktivnosti.”
Očigledno nije dovoljno odbaciti Papine kritičare kao “konzervativne katolike”; izvjestitelj se osjeća dužnim dodati da su ti konzervativni katolici “u savezu s konzervativnim političkim pokretima”. (Zar nije to za očekivati? Konzervativci vjerojatno neće biti u savezu s liberalnim pokretima. Ali ponavljanje pridjeva naglašava njihov narativ.) Ima još toga; ovi konzervativni katolici također su povezani s “korporacijskim interesima”. Dakle, sugeriraju, ne baš suptilno, da su potkupljeni; da služe cilju velike korporacije. A zatim, kako bi riješio stvar, Reuters citira “mišljenje većine znanstvenika”. Dakle, ako su znanstvene teorije dokazane većinom glasova, pretpostavljam da je skepticizam doista neodgovoran.
Ako sam dobro razumio kardinala Czernyja, on vjeruje da bismo mogli izbjeći buduće uragane ako slijedimo smjernice pape Franje iz njegove enciklike Laudato Si. Oprostite, ali ja sam skeptičan. Slobodno me nazovite i neodgovornim.