Naslovnica Crkva Hoće li kršćani napokon zajedno slaviti Uskrs? Vatikan poziva na jedinstven datum

Hoće li kršćani napokon zajedno slaviti Uskrs? Vatikan poziva na jedinstven datum

Teološko savjetodavno tijelo Vatikana objavilo je tekst povodom 1.700. obljetnice Nicejskog sabora, u kojem poziva na zajednički datum slavljenja Uskrsa za kršćane.

U novom tekstu, Međunarodna teološka komisija ponovila je pozive pape Franje da svi kršćani slave Uskrs na zajednički datum. Dokument, objavljen 3. travnja, nosi naslov „Isus Krist, Sin Božji, Spasitelj“ i obilježava 1.700. obljetnicu Nicejskog sabora iz 325. godine.

Dokument ima dvostruki cilj: „prisjetiti se njegovog temeljnog značenja i istaknuti izvanredne vrijednosti Vjerovanja, obnavljajući ih u perspektivi nove faze evangelizacije koju je Crkva pozvana poduzeti u sadašnjoj epohi promjena.“

Ekumenska zajednica posvetila je veliku pozornost 1.700. obljetnici Nicejskog sabora, koja se obilježava ove godine. Godina 2025. donosi rijetku priliku jer će tada Rimokatolička Crkva i Istočne Crkve slaviti Uskrs na isti datum, što dodatno potiče ekumenske napore s obje strane.

Naglašavajući ovaj značajan trenutak usklađivanja različitih liturgijskih kalendara, Međunarodna teološka komisija pozvala je na zajednički datum Uskrsa u budućnosti:

„Nije li ovo providonosna prilika koju treba iskoristiti, kako bismo nastavili slaviti Kristovu muku i uskrsnuće, ‘blagdan nad blagdanima’ (Byzantinska uskršnja jutarnja služba), u zajedništvu svih kršćanskih zajednica?“

Već postoji niz prijedloga za jedinstven datum koji su sasvim realni. Katolička Crkva ostaje otvorena za dijalog i ekumensko rješenje po ovom pitanju.

Rasprave i nesuglasice oko datuma Uskrsa sežu u rane stoljeće Crkve i bile su jedan od uzroka podjele između Istoka i Zapada.

Prije Nicejskog sabora, Uskrs se slavio na različite datume, a sabor je tada odlučio da će se Uskrs ubuduće slaviti prve nedjelje nakon punog mjeseca u proljetnom ekvinociju. Međutim, od tada su se pojavile razlike između dva kalendara: julijanskog, koji se koristio u vrijeme Niceje, i gregorijanskog, koji ga je zamijenio u Europi 1582. godine po nalogu pape Grgura XII., zbog nesklada julijanskog kalendara s godišnjim dobima.

Rimokatolička Crkva određuje datum Uskrsa prema gregorijanskom kalendaru, držeći se pravila da se slavi prve nedjelje nakon punog mjeseca u proljetnom ekvinociju 21. ožujka.

S druge strane, pravoslavni kršćani slijede julijanski kalendar i dodatno koriste precizna pravila za određivanje datuma Uskrsa. Budući da je julijanski kalendar manje točan, datum koji on određuje nije uvijek usklađen s proljetnim ekvinocijem, što dovodi do razlika u datumima slavljenja Uskrsa.

Iako je gregorijanski kalendar precizniji u odnosu na godišnja doba, Vatikan ostavlja otvorenim pitanje koji bi se kalendar trebao koristiti za određivanje zajedničkog datuma Uskrsa.

Tijekom obreda za Tjedan kršćanskog jedinstva ranije ove godine, papa Franjo ponovno je pozvao na jedinstveni datum Uskrsa, ponavljajući apel koji je iznio u svojoj papinskoj buli kojom je najavio Jubilejsku godinu:

„Obnavljam svoj apel da ovo podudaranje služi kao poticaj svim kršćanima da odlučno krenu prema jedinstvu oko zajedničkog datuma Uskrsa. Katolička Crkva je spremna prihvatiti datum koji svi žele: datum jedinstva.“

Uspostava zajedničkog datuma za Uskrs od posebnog je značaja za brojne ekumenske organizacije, poput Svjetskog vijeća Crkava. „Nadamo se da će obljetnica Niceje stvoriti zamah kako bi u budućnosti svi kršćani mogli zajedno slaviti Uskrs,“ rekao je Martin Illert, voditelj programa za vjeru i poredak u toj organizaciji.

Nakon svog posjeta Vatikanu u studenom 2022., pravoslavni patrijarh Bartolomej I. Carigradski također je izrazio zajedničku želju, zajedno s Papom, za pronalaženjem zajedničkog datuma za slavljenje Uskrsa. „Možda još nije vrijeme za razgovor o detaljima, ali želim naglasiti da postoji dobra namjera i s pravoslavne i s katoličke strane da se konačno utvrdi zajednički datum proslave Kristova uskrsnuća,“ izjavio je.

No, unatoč brojnim dokumentima i izjavama katoličkih i pravoslavnih vođa o pronalaženju zajedničkog datuma Uskrsa, nijedna strana još nije javno poduzela konkretne korake za njegovu provedbu.

Komentatori su tvrdili da bi se trebalo slijediti gregorijanski kalendar, s obzirom na njegovu veću točnost u odnosu na godišnja doba. No, činjenica da pravoslavna strana još nije ponudila službeni kompromis sugerira da proces dogovora neće biti jednostavan.

Razmatrajući mogućnost postizanja tog cilja, tradicionalistička skupina Društvo svetog Pija X. napisala je u veljači: „Hoće li papa Franjo – ako mu se zdravlje poboljša – uspjeti ujediniti datum Uskrsa za sve kršćane? Možemo se nadati, ali to bi mogao biti herkulovski zadatak.“

Međunarodna teološka komisija – tijelo teologa koje je 1969. godine osnovao papa Pavao VI. kako bi savjetovalo Kongregaciju (sada Dikasterij) za nauk vjere – djeluje pod okriljem tog dikasterija.

Gotovo 70-stranični dokument, predstavljen je medijima pod embargom s manje od sat vremena upozorenja, iako su promotivni materijali za konferenciju o tekstu 20. svibnja bili postavljeni u uredima vatikanske kurije još od kraja siječnja. Dokument je sastavljen između 2022. i 2023. godine od strane grupe unutar Međunarodne teološke komisije, potom je jednoglasno usvojen glasanjem, prije nego što ga je prefekt dikasterija, kardinal Víctor Manuel Fernández, podnio Papi, a on ga je odobrio 16. prosinca.

Dokument je dio šireg ekumenskog nastojanja koje zagovara ujedinjenje katolika i pravoslavaca u slavljenju Kristova uskrsnuća. Hoće li taj cilj biti postignut, ostaje za vidjeti, a bit će zanimljivo promatrati tko će prvi predložiti datum.

Papa Franjo trebao je u svibnju posjetiti Tursku povodom obljetnice Niceje, no planovi su zasad stavljeni na čekanje zbog njegovog nestabilnog zdravstvenog stanja.

Izvor