Otac Julio Fernández Techera, isusovački svećenik i rektor Katoličkog sveučilišta u Urugvaju, napisao je sad već naveliko rasprostranjen, kritički esej o Družbi Isusovoj upozoravajući da je red, koji je osnovao sveti Ignacije Loyola 1534., u “ozbiljnom opadanju”.
Istaknuo je kako već dulje vrijeme osjeća nezadovoljstvo stanjem u Družbi Isusovoj, ali je jasno dao do znanja da ne prolazi kroz krizu zvanja niti razmišlja o odlasku.
Fernández je u svom najnovijem eseju istaknuo “hitna pitanja koja nisu bila jasno i odlučno riješena: pad broja primanja u družbu, koji se na Zapadu pogoršava iz godine u godinu, kao i veliki broj članovi koja napuštaju red.”
Svećenik je također primijetio da trenutno ima 13.995 isusovaca i požalio se da će “za nekoliko godina Družba nestati iz nekoliko europskih zemalja te postati beznačajna u drugim zemljama u Europi, Americi i Oceaniji.” Jedini rast je u Africi. Godine 2013. bilo je više od 17.200 isusovaca, što znači da se u nešto više od 10 godina Družba Isusova smanjila za više od 3.000 članova.
Za urugvajskog svećenika, “problem nije samo u tome što mnogi umiru, a malo ih ulazi, nego i u tome što ne znamo kako zadržati mnoge od onih koji uđu.”
„Razlog zašto nemamo zvanja nije sekularizirano društvo, promjenjiva vremena i tisuće drugih izgovora. Razlog tome je što su nas ovi uvjeti našeg vremena uplašili, pregazili i ne znamo kako s prijašnjim poletom i kreativnošću odgovoriti na izazove današnjice”, istaknuo je.
Prema Fernándezu, vizija općeg izvješća o Družbi Isusovoj “savršeno bi mogla biti pogled na svijet sekularnog ‘think tanka’, povezanog s lijevom političkom strankom ili progresivnom NVO [nevladinom organizacijom].”
“U toj [ocjeni] nema ništa od nadnaravnog ili transcendentnog gledišta koje bi se očekivalo od redovničkog, apostolskog i svećeničkog reda”, požalio se.
“Postoje mnogi znakovi u sadašnjem životu isusovačkih službi, u dokumentima koji se objavljuju i smjernicama koji odaju dojam da smo u nevladinoj organizaciji, a ne u vjerskom redu”, istaknuo je Fernandez.
Kako to Fernández vidi, Družba Isusova “je u ozbiljnom opadanju. U družbi to ne znaju, ili ne žele znati, što je isto. Žele vjerovati da je to stanje odraz stvarnosti same Crkve i prilika koje je okružuju i da tako treba biti.”
Po njegovu mišljenju, vodstvo Družbe “boji se da će njezini članovi patiti i obeshrabriti se, ako jasno govori cijelom redu. Čelnici “više vole održavati fikciju da stvari idu dobro nego riskirati shvaćajući vjerski i apostolski pad Družbe.”
Što se tiče općeg izvješća isusovaca za 2023., Fernández je istaknuo da se “u cijelom ovom dugom dokumentu od više od 24 000 riječi, riječ ‘svećenik’ nikada ne pojavljuje, a samo dva puta ‘svećenstvo’, iako samo kako bi se napravila razlika između svećeništva u Družbu i biskupijskog svećeništva«.
“Mislim da je naš stav samoubilački: želimo svećenička zvanja u Družbi, ali ne želimo govoriti o tome da budemo svećenici”, istaknuo je.
U zaključku, Fernández izražava svoju molitvu da nam Bog “u ovo vrijeme podari živu nadu da vjerujemo da ako se stavimo u Njegove ruke i budemo vjerni, još uvijek možemo ponovno ustati i još jednom biti velika služba Njegovoj Crkvi.”