Naslovnica Društvo Javna potpora Svete Stolice konferenciji UN-a o klimatskim promjenama izaziva zabrinutost

Javna potpora Svete Stolice konferenciji UN-a o klimatskim promjenama izaziva zabrinutost

Cardinal Pietro Parolin, Vatican secretary of state, is pictured with British Prime Minister Boris Johnson and U.N. Secretary-General Antonio Guterres during arrivals at the U.N. Climate Change Conference, COP26, in Glasgow, Scotland, Nov. 1, 2021. (CNS photo/Christopher Furlong, Reuters pool)

Sveta Stolica daje bezrezervnu javnu potporu velikoj konferenciji Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama, no istovremeno raste zabrinutost da time podržava „klimatski alarmizam“ koji se koristi za uvođenje politika i ideologija suprotnih crkvenom učenju.

Međuvladin summit COP26 koji se održava u škotskom gradu Glasgowu (od 31. listopada do 12. studenoga) se ujedno smatra najvažnijim u nizu pregovora o klimi od 2015. godine, kada su zemlje potpisale takozvani Pariški sporazum koji ih obvezuje da ograniče porast globalne temperature na 1,5 stupnjeva Celzijevih kao u razdoblju, tj. vremenu predindustrijskog razvoja.

„Nemamo više vremena“, rekao je predsjednik Joe Biden u rujnu prilikom obilaska područja pogođenih uraganom Ida. Svijet ide „jednosmjernom kartom prema katastrofi“, upozorio je glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, dva tjedna prije summita u Glasgowu.

Papa Franjo je rekao da summit COP26 „predstavlja hitan poziv“ kako bi se državnici uhvatili u koštac s „ekološkom krizom bez presedana i krizom vrijednosti koju trenutno proživljavamo, te da na taj način ponudimo konkretnu nadu budućim generacijama“.

Sveti Otac, koji se nadao sudjelovanju na summitu COP26, na kraju je odlučio da neće prisustvovati (iz zasad nepoznatih razloga), ali je u listopadu bio domaćin vatikanske konferencije vjerskih vođa i znanstvenika koji su se sada okupili u Glasgowu kako bi dali svoju podršku borbi protiv klimatskih promjena. Državni tajnik Vatikana kardinal Pietro Parolin, koji će predvoditi izaslanstvo Svete Stolice na summitu, je isto tako podržao svjetske čelnike, poručivši na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda u rujnu, da je „krajnje vrijeme za djelovanje“. Međunarodna zajednica, rekao je, „primorana“ je djelovati nakon „desetljeća nedjelovanja“.

Dikasterij za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja ponovio je poruku poziva vjerskih vođa i znanstvenika od 4. listopada, snažno pozivajući nacije da poštuju obveze Pariškog sporazuma ograničavajući globalno zagrijavanje na 1,5 stupnjeva Celzijevih, osiguravajući da zemlje s visokim dohotkom uplate novac u Green Climate Fund, i okončaju masovnu upotrebu fosilnih goriva tranzicijom na obnovljive izvore energije.

„Imamo moralnu obvezu prepoznati da su vapaj siromašnih i vapaj Zemlje isti vapaj, i da moramo djelovati sada“, rekao je vlč. Joshtrom Kureethadam, voditelj Odsjeka za ekologiju unutar Dikasterija.

No, kritičari upozoravaju da ovi ambiciozni ciljevi isto tako daju uporište pretjeranom antropocentrizmu, utopijskim vizijama i ekologizmu – ideologijama koje je papa Franjo osudio u svojoj ekološkoj enciklici „Laudato Si“ – dok se razne skupine priklanjaju takozvanoj „klimatskoj krizi“ unutar svoje vlastite agende.

Jedna od njih je Svjetski ekonomski forum (WEF), međunarodna nevladina organizacija političkih i poslovnih elita, poznata po svojoj kontroverznoj inicijativi „Velikog resetiranja”; koju neki kritičari vide kao nacrt za centraliziranu, digitalnu tehnokraciju koja vodi do „dekristijaniziranog društva”. Svjetski ekonomski forum je jedan od vodećih partnera summita COP26.

Druge skupine koje podržavaju radikalne prijedloge klimatskih agendi su pružatelji usluga pobačaja (kao Planned Parenthood), koje zahtijevaju udio u klimatskim fondovima. USAID, agencija savezne vlade za razvoj, najavila je da će integrirati rodnu ideologiju unutar klimatske politike.

John Klink, koji je bio pregovarač Svete Stolice na Summitu o zaštiti okoliša u Riju 1992. godine i isto tako je odigrao ključnu ulogu za Crkvu na velikim pro-life raspravama u Ujedinjenim narodima 90-ih, izjavio je da vidi „jasnu opasnost” da milijarde dolara budu predane Green Climate Fund – organizaciji Ujedinjenih naroda koja za cilj ima financiranje zemalja u razvoju kako bi se prilagodile i suprotstavile klimatskim promjenama – „i budu usmjerene na pružanje usluga pobačaja”.

Isto tako je istaknuo da Populacijski fond Ujedinjenih naroda (UNFPA) povezuje programe za smanjenje utjecaja klimatskih promjena na Afriku s univerzalnim pristupom pobačaju i kontracepciji pod krinkom „reproduktivnog zdravlja“.

Službenici Ujedinjenih naroda kažu da je njihov cilj stvoriti „klimatski otpor“ – „najnoviju nomenklaturu koju će koristiti Agencija Ujedinjenih naroda za reproduktivno i seksualno zdravlje (UNFPA) i njezini saveznici koji se zalažu za abortus kako bi pristupili međunarodnim vladama i podacima Ujedinjenih naroda“, rekao je Klink.

Je li Sveta Stolica previše nekritična?

Sljedeći problem koji kritičari navode u raspravi o klimatskim promjenama je nekritički pristup Svete Stolice, posebno pretjerano popustljivi stav prema svjetonazoru Ujedinjenih Naroda i upletanje u rasprave o klimatskim promjenama bez odupiranja lažnim ideologijama i pristupima. Vlč. Paul Haffner, autor knjige Ususret ekološkoj teologiji, je rekao kako vjeruje da bi Sveta Stolica trebala „zauzeti stav“; a ne „ulaziti u detalje“. Znanost o klimi, upozorava, „nije egzaktna znanost; nego je riječ o procjenama i još se uvijek razvija”.

Vlč. Haffner, koji predaje sistematsku teologiju na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, je isto tako upozorio da se ta znanost za mnoge pretvorila u „klimatsku religiju“, svojevrsnu „religiju novog doba“ koja je u „osnovi usmjerena prema kozmocentrizmu, pri čemu je kozmos postavljen u središte, dok je ljudsko biće smetnja koja treba biti gurnuta u stranu”.

„Stoga”, dodao je profesor, „abortus, eutanazija i depopulacija su, naravno, dio ove opasne agende, koja očito želi da se pojedinac stavi na drugo i treće mjesto u hijerarhiji dok se uzdižu životinje, tako da ih se stavlja na istu razinu kao ljudska bića“.

Vlč. Haffner je rekao da „u stvaranju svijeta postoji hijerarhija, ali se ona zaboravlja jer ono što se promiče je u osnovi ekologizam, što je drugi naziv za socijalističku ili komunističku ideologija koja želi zaboraviti da postoji hijerarhija u kojoj je ljudska osoba vrhunac, stvorena pod Bogom, Kristom, koji vrši svećeničku službu nad stvorenim čovjekom”.

„Molimo se da Sveta Stolica nastavi sve osvjetljavati svjetlom Kristovim i Božjom milošću, uvijek potičući dobro, istinu i ljubav tako da ističe pogrešan nauk i suprotstavlja se zlu“.

Izvor