Naslovnica Izdvojeno Kada Božić zapravo završava? Evo različitih pogleda

Kada Božić zapravo završava? Evo različitih pogleda

Koliko dana traje Božić? Kada biste konačno trebali skinuti te ukrase ili ukloniti bor? Čitajte dalje za neke od argumenata za i protiv zajednički dogovorenih datuma završetka Božića.

“Božić traje jedan dan”

To je, naravno, najjednostavniji odgovor. Božić se obično slavi 25. prosinca za većinu svijeta – ili 7. siječnja za Crkve koje koriste julijanski kalendar. Na tadašnji dan liturgija se slavi kao blagdan rođenja Gospodinova. Svećenici na Božić nose bijele misnice, koja se razlikuje od ljubičaste koju nose tijekom Adventa.

“Božić je oktava”

Postoji i argument da je Božić dug osam dana. Crkva Božić smatra oktavom ili osminom. Oktava Božića počinje na blagdan Rođenja Gospodinova i završava na svetkovinu Marije, Majke Božje, 1. siječnja.

Tijekom osam božićnih dana svećenici nose bijelo, osim za vrijeme blagdana svetog Stjepana i spomendana Nevine dječice, kada nose crveno.

“Božić traje 12 dana”

Postoji liturgijski argument za tvrdnju da Božić traje 12 dana.

Dvanaest dana nakon Božića je blagdan Bogojavljenja. Ovaj dan označava kada su tri kralja susreli Isusa, Mariju i Josipa i dali Isusu darove zlata, tamjana i smirne.

U latinskom obredu Katoličke Crkve, Bogojavljenje slavi objavu da je Isus bio Sin Božji. Prvenstveno se fokusira na ovu objavu tri kralja, ali i na njegovo krštenje u rijeci Jordan i na svadbu u Kani.

Tijekom 12 dana Božića svećenici nose bijelo, osim za vrijeme blagdana sv. Stjepana i Nevine dječice, kada nose crveno.

Božić završava 13. siječnja

U “usus antiquior” rimskog obreda, prema općim rubrikama rimskog brevijara, “božićno vrijeme” uključuje i “božićno vrijeme” (12 dana ranije) i “bogojavljenje”, što je osam dana od Bogojavljenja 6. siječnja do krštenja Gospodinovog 13. siječnja. Ono što se danas naziva Bogojavljenjem, do 1955. godine, promatralo se kao Osmina Bogojavljenja.

“Božić završava na Svijećnicu”

Svijećnica, ili blagdan Prikazanje Gospodinova, slavi se 2. veljače. Na tadašnji dan mnogi katolici donose svijeće u crkvu kako bi bile blagoslovljene. Zatim mogu upaliti te svijeće kod kuće tijekom molitve ili teških vremena kao simbol Isusa Krista, svjetla svijeta.

Svijećnica je posljednji dan kada se na kraju večernje molitve Božanskog časoslova pjeva marijanski himan “Alma Redemptoris Mater”. “Alma Redemptoris Mater” koristi se od početka Adventa do 2. veljače, pa se Svijećnica povezuju s završetkom božićnog vremena.

Što kaže Crkva?

Prema službenom stavu Crkve, liturgijsko razdoblje Božića završava slavljenjem Gospodinova krštenja.

Nakon blagdana Gospodinova krštenja, svećenici će nositi zeleno ruho običnog vremena. Blagdan, kojim se obilježava kraj Božića, ove liturgijske godine obilježava se u nedjelju, 12. siječnja.

Kada završava Božić?

Koji je pravi trenutak za obilježavanje kraja božićnog vremena? To je uglavnom osobna odluka koji se temelji na vašim tradicijama, običajima, praktičnim pitanjima i drugim čimbenicima.

Izvor