Naslovnica Crkva Kardinal Burke o odnosu s papom

Kardinal Burke o odnosu s papom

U intervjuu za talijanski katolički online časopis La Nuova Bussola Quotidiana, kardinal Raymond Burke odbacuje pokušaje onih koji ga žele predstaviti kao protivnika pape Franje, inzistirajući na tome da je on samo vjerni sluga Crkve, koji samo traži da se brani istina.

Nisam protiv Pape. Nikada nisam govorio protiv Pape. Uvijek sam shvaćao svoje aktivnosti kao podršku Petrovoj službi. Ja samo služim istini“, rekao je Burke u intervjuu.

Kardinal Raymond Leo Burke je zaštitnik Suverenog vojnog i bolničkoga malteškog reda, te kanonski odvjetnik i bivši prefekt Vatikanskog Vrhovnog suda.

Burke kaže kako su njegove izjave stalno vađene iz konteksta u nastojanju da ga se stavi nasuprot papi, čemu se kardinal izričito protivi.

Na primjer, Burke je izjavio kako bi se biskup trebao suprotstaviti papi ako bi on podučavao nešto protivno katoličkoj doktrini, ali tvrdi Burke, to nije slučaj s Franjom.

Kardinal je pojasnio da je pitanje novinara bilo- što bi on učinio, “hipotetski, a ne u odnosu na Franju”, ako papa donese odluke protivne doktrini i praksi Crkve. “Rekao sam da ću ustrajati, jer smo svi u službi Istine, počevši od Pape“, odgovorio je Burke, a zatim dodao:

No, u mom slučaju ja se ne protivim papi Franji na bilo koji način, jer on nije učinio ništa protivno nauku vjere. A ja sebe uopće ne vidim u borbi protiv Pape, kako me žele prikazati. Ja ne provodim interese neke skupine ili stranke; kao kardinal samo pokušavam biti učitelj vjere.”

U intervjuu kardinal Burke također odbacuje karikaturu koja ga prikazuje kao reakcionarnog tradicionalista, izvan smjera Drugog vatikanskog koncila.

Pa je rekao da, što više, – “sve moje teološko obrazovanje u glavnom sjemeništu se temelji na dokumentima Drugoga vatikanskog sabora“, a “ako tko čita moje spise vidjet će da vrlo često citiram dokumente Drugog vatikanskog sabora“.

Burke se protivi, međutim, tzv “duhu koncila“, koji on vidi kao pogrešnu interpretaciju Drugog vatikanskog te “nije vjeran samim dokumentima koncila.” Oni koji prihvaćaju ovaj “duh”, rekao je Burke, pokušavaju “stvoriti nešto posve novo, novu Crkvu koja neće imati nikakve veze sa svim navodnim zastranjenjima iz prošlosti”.

Naprotiv, za razumijevanje Drugog vatikanskog koncila, Burke podržava ono što je papa Benedikt XVI. nazvao “hermeneutikom reforme” u kontinuitetu, za razliku od “hermeneutike diskontinuiteta i prekida“. Diskurs Benedikta XVI. “je briljantan i objašnjava sve “, rekao je Burke.

Na pitanje o “lovu na vještice” koje provode one strane uvjerene da postoji konzervativna “zavjera protiv pape“, Burke je odgovorio da “sigurno postoji skupina koja želi nametnuti u Crkvi, ne samo one teze kardinala Kaspera o pričesti za razvedene i ponovno vjenčane, ili za ljude u neregularnim situacijama, nego i druge stavove o pitanjima vezanim uz teme na sinodi“.

Mislim tu na ideju o pronalaženju pozitivnih elementa u spolnim odnosima izvan braka ili homoseksualnim odnosima. Očito je da postoje snage koje guraju u tom smjeru, a koje nas žele diskreditirati kada pokušavamo obraniti nauk Crkve “, rekao je Burke.

A što se tiče “gay lobija” koji pokušava izvršiti pritisak unutar Crkve, Burke je rekao da vidi “sve više i više kako postoji sila koja gura u tom smjeru. Vidim ljude kako, svjesno ili nesvjesno, promiču homoseksualnu agendu. Kako je to organizirano ne znam, ali očito je da postoji snaga ove vrste “, rekao je on.

Papa, rekao je kardinal Burke, osuđuje uporabu zakona ili doktrina kojima bi se “dominiralo ljudima“, što ne znači “da postoji problem s naukom i disciplinom“, nego da ih se može zloupotrijebiti “primjenom zakona bez ljubavi “ili” insistiranjem na istini situacije jedne osobe, ali bez ljubavi“.

Čak i kada je osoba u teškom grijehu moramo ljubiti tu osobu“, rekao je Burke.

Ono što treba izbjegavati je ponašanje farizeja, rekao je kardinal, koji pokazuju “okrutni legalizam“. Oni su osudili kršenje zakona, “ali bez davanja bilo kakvu pomoći osobi da izađe iz grijeha, kako bi pronašla mir u svom životu“.

Izvor