Njemački tisak (ovdje) izvijestio je da je kardinal Reinhard Marx, predsjednik Njemačke Biskupske konferencije, dao prilično nedvosmislenu izjavu o tome kako on i njegove kolege biskupi procjenjuju nadolazeću Sinodu o obitelji i kako će se to odraziti na njihove planove za Katoličku crkvu u Njemačkoj. Kardinal Marx je pritom govorio o „novom putu“, „otvaranju vrata“ i „očekivanjima“ koje Crkva u svijetu ima upravo od Njemačke Crkve.
Kardinal smatra kako se tako bitne teološke stvari o braku, obitelji i seksualnom moralu ne mogu dogovoriti u samo tri tjedna (koliko će trajati Sinoda) te da će na tome trebati još raditi. Sinoda će morati donijeti jedan dokument o kojem će se moći dodatno raspravljati i pri tom polaziti od zajedničkih pozicija. Po učenju ostajemo u zajedništvu s Crkvom, a što se tiče pojedinačnih pastoralnih slučajeva „ne može nam Sinoda točno u detalj reći kako ćemo se ponašati ovdje u Njemačkoj.“
„Nismo podružnice Rima. Svaka biskupska konferencija je odgovorna za pastoral u vlastitoj kulturnoj sferi i ima svoju jedinstvenu misiju propovijedanja Evanđelja. Mi ne možemo čekati da nas sinoda obavijesti kako bismo ovdje morali pastoralno postupati prema obiteljima i oženjenim osoba.“
Životna stvarnost pred nas stavlja izazove i moramo također učiti u „školi života“. Kardinal se pritom pozvao na “Gaudimu et spes“ rekavši kako „ne samo da kršćanska poruka mora dotaknuti ljude, nego i ljudi moraju nas dirnuti.“
Kardinal Marx se još tijekom prošlogodišnje sinode zalagao za primjenu tzv. “pastoralnog zakona gradualnosti” kako bi se razvedenima pa ponovno (civilno) vjenčanim katolicima omogućio sakrament pričesti, rekavši novinarima:
„Mislim da je vrlo važno prepoznati da načini postoje, odnosno da postoji stupnjevitost i na putu prema sakramentima.“
Čitatelji će se sjetiti da je nekoliko kardinala prisutnih na Sinodi 2014.-e, među njima i uzoriti kardinal Raymond Burke, odbacilo takav pristup jer on zahtijeva uvođenje, dosad nezamislivog, odvajanja pastoralne prakse od nauka- odvajanje koje su kardinal Gerhard Müller iz Njemačke, prefekt Kongregacije za nauk vjere, i kardinal Robert Sarah iz Gvineje, prefekt Kongregacije za bogoštovlje, opisali kao heretičku pljusku (u lice dogmatskoj istini).
Kardinal Marx i ostali članovi njemačke biskupske konferencije se očito se nisu dali zbuniti jasnim upozorenjima sadržanim u ovim izjavama, te su dali naslutiti kako namjeravaju tjerati i dalje po svome, bez obzira na stvarne rezultate Sinode koja će se održati u Rimu ove jeseni. Kardinal je u nedavnoj propovijedi istaknuo potrebu rasprave o vjeri. „Učenje i život Crkve“, rekao je- su uvijek novi i otvoreni za raspravu i moraju se uvijek nanovo prosuđivati, davši za primjer novorođenče, koje tek mora naučiti novi jezik. (?!)