Kardinal Robert McElroy prošlog se tjedna obrušio na EWTN i kritičare, sugerirajući da će zabraniti sadržaj s EWTN-a (katoličke televizije) na medijskim platformama svoje biskupije te tvrdi da blaćenje njega “šteti Crkvi“.
Kardinal iz San Diega također je ponovio svoj poziv da se žene rede za đakonise, što su vodeći prelati opisali kao nemoguće, te je rekao da će Sinoda o sinodalnosti dovesti do “temeljne promjene“ u Crkvi koja još nije vidljiva.
U intervjuu za ljevičarski španjolski časopis Vida Nueva, McElroy je rekao da se slaže s odlukom novoimenovanog španjolskog biskupa da zabrani sadržaj EWTN-a na biskupijskom TV kanalu.
Biskup Fernando Prado Ayuso, ujedno i novinar koji je vodio intervjue s papom Franjom i skandalima opterećenim papinskim savjetnikom kardinalom Óscarom Rodríguezom Maradiagom- prije nego što je prošle godine imenovan biskupom San Sebastiána, zabranio je da se na medijskim platformama biskupije objavljuje sadržaj EWTN-a.
McElroy je pozdravio taj potez. „Ni ja ne bih želio imati EWTN na medijskim platformama biskupije”, rekao je novinaru za časopis Vida Nueva. Kardinal je nadalje kritizirao EWTN zbog navodnog “kritičnog“ stajališta prema papi“ i pokušaja da se “odvratiti svijet“ od Franjinih “reformi“.
„Zabrinut sam zbog EWTN-a jer predstavlja diva ekonomske i kulturne moći povezane s religijskim stajalištem koje je u osnovi kritično prema papi”, rekao je kardinal. „Glavni voditelji mreže neprestano umanjuju Franjine teološko znanje, navode klevete nadbiskupa Carla Marije Viganòa protiv pape i pokušavaju odvratiti svijet od reformi koje papa zagovara“, zaključuje kardinal.
EWTN, najveća vjerska medijska organizacija na svijetu, vjerna je nauku Katoličke Crkve. Papa Benedikt XVI. dodijelio je 2009. osnivačici EWTN-a Majku Angelici i đakonu Billu Steltemeieru najvišu nagradu Pro Ecclesia et Pontifice – što je najviša nagrada koju papa može dodijeliti laicima i redovnicima.
No EWTN je posljednjih godina razljutio papu Franju i njegove saveznike zbog emitiranja kritika papinih kontroverznih odluka i odstupanja od katoličkog nauka, posebice u The World Over od novinara Raymonda Arroyoa. Papa je 2021. ocrnio EWTN-ovo nepovoljno izvještavanje o njemu kao “đavolsko djelo” u slabo prikrivenoj kritici.
Kardinal McElroy je u drugom dijelu intervjua rekao sljedeće: „Boli me što me nazivaju heretikom“. Obrušio se na one koji su ga optužili za promicanje hereze, rekavši novinaru da ga takva kritika “boli“ i “šteti Crkvi“, tvrdeći da „takav jezik dodatno šteti Crkvi degradirajući dijalog koji moramo voditi ovih dana o temeljnim pitanjima s kojima se suočavamo”.
Mons. McElroy se suočio s eksplozivnim reakcijama, uključujući i one američkih biskupa, zbog eseja koji je objavio u časopisu The America u siječnju, u kojem se odriče teologije euharistijske koherentnosti i zahtijeva da Crkva dopusti (aktivnim) homoseksualcima primanje Svete pričesti. Biskup Thomas Paprocki iz Springfielda otišao je toliko daleko da je osudio McElroyeve komentare kao krivovjerje, sugerirajući da se sam automatski ekskomunicirao.
Prepreka primanju Sv. pričesti je „stvar božanske objave“, objasnio je biskup Paprocki, kanonski pravnik i izabrani predsjednik Odbora za upravljanje Crkvom Biskupske konferencije SAD-a, u odgovoru McElroyu prošlog mjeseca.
Ljevičarski kardinal ipak je ponovio svoja stajališta u sljedećem eseju, eksplicitno promičući tezu da pričest trebaju primati seksualno aktivni homoseksualci, rastavljeni i ponovno vjenčani, što je u očiglednoj suprotnosti s katoličkim naukom.
„Svatko tko je svjestan teškog grijeha mora prije pristupanja pričesti primiti sakrament pomirenja”, stoji u Katekizmu Katoličke Crkve. „Spolni čin mora se odvijati isključivo unutar braka. Izvan braka to uvijek predstavlja teški grijeh i isključuje osobu iz sakramentalne pričesti”.
Sinoda će dovesti do “temeljite promjene“ koja još nije objašnjena
Upitan o nadolazećoj Sinodi, koju snažno podupire papa Franjo, kardinal je rekao kako vjeruje da će sinodalni proces donijeti “temeljnu promjenu” u “kulturi” Crkve. „Sjeme će biti posijano za temeljnu promjenu u našoj crkvenoj kulturi koja će stvoriti Crkvu nevjerojatno većeg razlučivanja, sudjelovanja, uključenosti i misionarskog dosega”, rekao je kardinal.
U isto vrijeme, kardinal McElroy je priznao da “specifične konture” ove “temeljne promjene” nisu “jasne” i opisao taj “nedostatak jasnoće” kao konstitutivni element Sinode.
„Nisu nam jasni konkretni obrisi ove transformacije. Niti mogu biti ako želimo ostati vjerni najdubljem izazovu sinodalnosti: da smo na putu na kojem Bog zna put, a mi ne”, rekao je kardinal. „Taj nedostatak jasnoće zabrinjava mnoge crkvene vođe”, zaključuje kardinal.
Najnovije McElroyeve primjedbe odražavaju članak koji je prošle godine napisao za magazin America u kojem je rekao da sinodalni proces ima za cilj „ništa manje nego preoblikovanje kulture Crkve koja će trajati generacijama“.
Nekoliko je prelata posljednjih mjeseci govorilo protiv Sinode o sinodalnosti, kritizirajući najviše dužnosnike Sinode zbog negiranja katoličkog nauka i upozoravajući da su sinodalni dokumenti u suprotnosti s apostolskom tradicijom.
Pokojni kardinal George Pell optužio kardinala Jean-Claudea Hollericha, generalnog relatora Sinode o sinodalnosti za krivovjerje, nakon što je mons. Hollerich proše godine ustvrdio da katolički nauk o grešnosti homoseksualnih čina “više nije ispravan“.
McElroy promiče ređenje žena, ponavljajući zahtjev njemačkih biskupa
U svom intervjuu za časopis Vida Nueva, mons. McElroy je također ponovio svoj poziv za žene đakonise, lažno tvrdeći da otvaranje đakonata za žene „odražava povijest te službe”.
No đakon Dominic Cerrato, član Međunarodnog povjerenstva koje je papa Franjo osnovao 2020. za proučavanje mogućnosti ređenja žena za đakonise, opovrgnuo je McElroyev stav o tom pitanju u nedavnom eseju za National Catholic Register, napisavši da se „ne postoje povijesni i teološki dokazi da se potvrdi ređenje žena“.
Kardinal Gerhard Müller, umirovljeni prefekt Kongregacije za nauk vjere, rekao je da bi svaki pokušaj ređenja žena bio „nevaljan“. Kardinal Robert Sarah, umirovljeni prefekt Kongregacije za bogoštovlje i sakramentalnu disciplinu, dao je slične komentare.
McElroy je dodatno predstavio svećeničko ređenje kao temu koja nije prikladna u „ovom trenutku“. „Bojim se da bi svećeničko ređenje žene u ovom trenutku duboko podijelilo Crkvu i iz tog razloga to ne bi trebao biti cilj sinodalnog procesa”, rekao je kardinal McElroy za Vida Nueva.
Sveti papa Ivan Pavao II. je u Ordinatio Sacerdotalis izjavio da „kako Crkva nema nikakve ovlasti podijeliti svećenički red ženama i da se ove odluke kao konačne moraju pridržavati svih vjernici Crkve“. To će kasnije potvrditi Kongregacija za nauk vjere u odgovoru koji je odobrio papa Franjo.
Stav mons. McElroya o ženskom ređenju odražava stav njemačkog Sinodalnog puta, koji je na sličan način zagovarao otvaranje đakonata za žene i tvrdio da je ređenje žena za svećenice mogućnost, unatoč što je to suprotno nepogrešivom katoličkom nauku.