Nakon što su jezične skupine (circuli minores) predale svoja zadnja izvješća s ove Sinode, u kojima je bilo uključeno i njihovo mišljenje o spornim pitanjima u radnom dokumentu (Instrumentum laboris) Sinode, kardinal Reinhardt Marx iz Njemačke je pozvan da sudjeluje na tiskovnoj konferenciji.
Iako je bilo već očigledno kako je većina biskupa odbacila takozvani Kasperov prijedlog kojim bi se omogućilo primanje pričesti za razvedene i ponovno vjenčane vjernike, kardinal je ipak samouvjereno rekao kako je put otvoren Svetom Ocu koji će u konačnici sam odlučiti o mogućnosti provedbe ovog kontroverznog prijedloga.
Zanimljivo da je njemačka jezična skupina započela svoje izvješće s oštrom kritikom izlaganja nekih sinodalnih otaca na račun kardinala Kaspera, koji je bio osobno pogođen nekim izjavama. Kardinal Marx se nije ustručavao imenovati kardinala George Pella glavnim krivcem. Naime, pogodio ih je najviše Pellov komentar kako je ova bitka u stvari stari obračun između Ratzingera i Kaspera, te da su liberali pod vodstvom Kaspera uvidjeli svoju priliku da, nakon umirovljenja pape Benedikta, pokušaju ponovno progurati svoje stare ideje na površinu. Smatraju da je to uvelike promijenilo paradigmu cijele situacije jer se činilo, kao da su biskupi na Sinodi bili dovedeni u pitanje da glasuju za Ratzingera odnosno protiv Kaspera, što ih je ostavilo, kako piše u izvješću „zaprepaštene i tužne“.
Ali, još uvijek postoji mogućnost da Kasperova strana ipak izađe sa Sinode kao pobjednik. Naime, mogućnost koja se spominje u barem jednom izvješću, i koje bi progresivne struje itekako prihvatile, je ta da se formira posebno povjerenstvo koja bi u tajnosti, odnosno bez javne polemike, proučilo mogućnosti ove inicijative i onda predalo svoje rezultate direktno Papi.
U biti, pobjeda liberalne struje u Crkvi, predvođena njemačkim biskupima, je što se uopće raspravlja o njihovim osobnim projektima te- osim ako Sveti Otac jasno ne odbaci svaku mogućnosti njihove provedbe, da će rasprava samo trajati i trajati u nedogled sve dok ne uspiju u svojim nakanama. A usput će njemački biskupi ionako doma raditi po svome, kako su radili i do sada, jer na žalost, Kongregacija za nauk vjere nema onu moć koju je nekad imala, a svi su izgledi kako će u budućnosti imati još i manje.
A u ovom intervjuu kardinal Francis Arinze komentira tvrdnju kardinala Marxa kako nije realno očekivati da vjernici mogu živjeti u čistoći.