Foto: 24. travnja 2016. kardinal Joseph Zen u prosvjedu pripadnika svih kršćanskih konfesija protiv uništenja kršćanskih simbola koje provodi kineska vlada.
(Hong Kong) Kardinal Joseph Zen, “siva eminencija” kineske podzemne Crkve, oglasio je alarm. Apelom kineskim katolicima upozorio je na mogući sporazum između Svete Stolice i komunističkog režima u Pekingu. Takav sporazum je “opasnost” za Crkvu i za katolike podzemne Crkve. Ako se to dogodi, onda katolici nisu dužni slijediti Papu. U slučaju, da Rim potpiše ugovor, kardinal predviđa novi val progona i povratak “u katakombe”.
Ova dramatična izjava ne dolazi ni manje ni više nego od najuglednijeg katoličkog pastira Kine, biskupa Hong Konga u miru, kardinala Josepha Zena. Kao biskup Hong Konga, koji je do 1997. godine bio britanska kolonija, a od tada samoupravno područja NR Kine, kardinal je jedini glasnogovornik Katoličke crkve u Kini koji je na slobodi.
Kardinal je već u prošlosti bio budni kritičar “lažnog” približavanja između Vatikana i komunističkog režima, koje on naziva “opasnim” za Crkvu i za katolike. Kardinal je uvijek naglašavao kako je Rim daleko i gleda na stanje u komunističkoj Kini ponekad pretjerano dobronamjerno.
Već neko vrijeme vode se razgovori između Pekinga i Svete Stolice, kako je papa Franjo u jednom kontroverznom intervjuu potvrdio. Oni se odvijaju daleko od očiju od javnosti i isključuju mjesnu Crkvu. Ta okolnost ne potiče povjerenje u ishod dogovora kod kineskih kršćana.
“Oportunisti u Crkvi” vrše pritisak kako bi došlo do sporazuma
Kineski kardinal iz reda Salezijanaca poziva katolike, posebno katolike iz podzemlja, da budu oprezni i da se, ako je potrebno, distanciraju od sporazuma, do kojega bi došlo uz suglasnost Pape. To je jedini način, da se spriječi “krivi” put u odnosima između Rima i Pekinga.
Kardinal se katolicima obratio pozivom, kojega je objavio na svom osobnom blogu: “Braćo i sestre kontinenta, mi si moramo priskrbiti poštovanje!” “Kontinent” se odnosi na geografski položaj i na posebni status Hong Konga prema ostatku Kine.
Kardinal ne troši riječi. Već u prvim rečenicama njegova poziva, on kaže kome upućuje kritiku: “onima koji su na strani Vlade“, te “oportunistima u Crkvi“, koji “se nadaju, da će Sveta Stolica potpisati ugovor, da bi se “aktualna anomalija” ozakonila”.
U zadnje vrijeme potonji naglašavaju izuzetno glasno, rekao je kardinal Zen, “da se Papu mora slušati” i “da mu se mora pokoravati u svemu što on kaže“.
Ovakva upadna “odanost papinstvu” izvjesnih krugova je “nova situacija”. Zato kardinal poziva katoličke vjernike, “da ostanu mirni” i “da se ne daju zbuniti”.
Istovremeno, bivši biskup Hong Konga nudi katolicima na kontinentu smjernice za orijentaciju u novoj situaciji. Kardinal pojašnjava, da je “vrhovni autoritet na zemlji Papa, kao Kristov namjesnik“. Ako dođe do sporazuma između Svete Stolice i Pekinškog režima, onda će to sigurno biti uz suglasnost pape. “Što god papa odluči, mi to ne smijemo kritizirati.” Svaki javna reakcija protiv njega bi se protumačila kao kritika izravnog nasljednika apostola Petra. Ipak, kaže kardinal, ako bi “savjest prosvijetljena vjerom” došla do zaključka, da je dogovor u “suprotnosti s načelima vjere, onda ga ne smijete slijediti“.
“Nikako se ne uključiti u Katoličku patriotsku udrugu” – Kardinal se pribojava novog vala progona
Do uznemirenost kineskih katolika dolazi zbog toga što svaki sporazum između Rima i Pekinga mora priznati Katoličku patriotsku udrugu, savez pokoran kineskom režimu.
Zato se kardinal u svojoj poruci oslanja na “Pismo kineskim katolicima” pape Benedikta XVI iz 2007. godine. U njemu je navedeno, da je pro-vladina Katolička patriotska udruga “nespojiva” s naukom Katoličke Crkve. Kako god bi jedan mogući dogovor između Rima i Pekinga izgledao, priznanje Katoličke patriotske udruge, u bilo kojem obliku, i dalje nije moguće.
“Moja braćo i sestre kontinenta, apsolutno nikako se ne smijete učlaniti u Katoličku patriotsku udrugu” kaže kardinal Zen.
Kardinal u kratkoj i racionalnoj analizi prorokuje novi val progona, koji bi one katolike koji odbijaju sporazum vratili u “katakombe” .
“Ubuduće, pribojavam se, neće biti javnog mjesta za molitvu, ali ćete moći moliti kod kuće. Ako čak i ne bude više moguće primati sakramente, Gospodin Isus će ipak doći u vaša srca; ako više ne bude moguće izvršavati svećeničku službu: svećenik ostaje svećenik dovijeka.”
Kardinalov apel završava pozivom na “otpor” protiv mogućeg dogovora između Rima i Pekinga.
“Rana Crkva je morala čekati 300 godina. Mislim, da nećemo morati čekati tako dugo. Zima se bliži kraju. “
Brige i sumnje 84-godišnjeg kardinala ne izgledaju neutemeljene. Vatikanist Gianni Valente, koji je blizak papi, napao je “sivu eminenciju” kineske podzemne Crkve 30. lipnja u jednom članku. On je optužio kardinala, da je već 40 godina u stanju “stalne borbe” i da se protivi bilo kakvu približavanju. Valente tvrdi, da kardinal zauzima zastarjelu poziciju i da zbog svoje starosti ne razumije novi razvoj događaja. Papa Franjo ide “putem dijaloga”, a ne konfrontacije. Taj članak u Hong Kongu sigurno neće doprinijeti opuštanju napetosti.