Počela je Sinoda Zagrebačka nadbiskupija pa mnogi vjernici s nestrpljenjem očekuju pojedine zaključke ovih zasjedanja. Ako je suditi po Radnom dokumentu sinode iz 2015., koji otkriva neke teme koje će se obrađivati, poput problema vjeronauka, nove evangelizacije, obitelji, razvedenih brakova– zasigurno će jedno od najzanimljivijih biti tumačenje papine apostolske pobudnice Amoris Laetitia.
Kao što smo već mogli vidjeti, različite biskupije po svijetu je različito i tumače.
U susjednoj Bosni i Hercegovini na primjer, biskup Ratko Perić je u svom pismo svećenicima pod nazivom ‘‘Podsjetnik ispovjednicima” istaknuo više papinskih dokumenata objavljenih u posljednjih 35 godina, u kojima se jasno i nedvosmisleno naučava da katolici, valjano vjenčani pa rastavljeni te ponovno civilno vjenčani, ne mogu primati svetu pričest dok svoje stanje protuslovlja s Božjim zakonom crkveno ne riješe.
S druge pak strane, u biskupiji San Diego, mladi nevjenčani parovi koji žive zajedno i stariji parovi koji žive u drugom civilnom braku, su od sada pozvani da dođu u crkvu, i uzevši u obzir svoje stanje, ako im je savjest čista- prime Svetu pričest. Nakon sazivanja biskupijske sinode radi rješavanja pitanja koja proizlaze iz problematičnih brakova, biskup Robert McElroy je pozvao parove u nepravilnim odnosima da razmotre “poziva li ih Bog da se vrate Euharistiji”.
Kao što su mnogi katolički komentatori istaknuli, ovaj poziv bi mogao imati visoku cijenu -za one koji ga iznose, bojim se, čak i više od onih koji će ga prihvatiti. Ako katolici primaju Presveti sakrament u stanju teškoga grijeha, oni dovode u opasnost svoju dušu. Ali, ako svećenici, koji su čuvari Euharistije, potiču takvo svetogrđe, oni su krivi za još teže djelo. Nažalost, iako se ovi argumenti često ističu, isto tako često se ignoriraju.
Prema Radnom dokumentu zagrebačke sinode osnovni problem koji su vjernici iznosili u predsinodskim raspravama odnosio se upravo na nepoznavanje crkvenoga nauka vezanoga uz problematiku rastave braka, a posebno na nemogućnosti pristupanja sakramentima i kumovanja rastavljenih i ponovno civilno vjenčanih osoba, te kako rastavljene osobe trebaju biti uključene u život župe pa im je potrebno pružiti pomoć, posebice u odgoju djece.
Kako će Crkva u Hrvatskoj postupiti tek ćemo vidjeti. Možda je baš njoj najpotrebnije dobiti papine odgovore na pet ‘dubia’ koje su kardinali postavili papi, kako bi i oni mogli doći do ‘valjanog’ odgovora.
U starozavjetnim danima, psalmist (Ps 19, 8-11) je ipak prepoznao kako je znanje o Božjem zakonu blago od neprocjenjive vrijednosti:
Savršen je zakon Jahvin – dušu krijepi;
pouzdano je svjedočanstvo Jahvino – neuka uči;
prava je naredba Jahvina – srce sladi;
čista je zapovijed Jahvina – oči prosvjetljuje;
neokaljan strah Jahvin – ostaje svagda;
istiniti sudovi Jahvini – svi jednako pravedni,
dragocjeniji od zlata, od mnogo zlata čistoga,
slađi od meda, meda samotoka.