“Majko, želimo te sada primiti u naš život i u našu povijest. U ovome času čovječanstvo, iscrpljeno i uznemireno, stoji s tobom pod križem.”
Papa Franjo odlučio je provesti ono što nitko od njegovih prethodnika nikada nije u potpunosti učinio.
Vijest je službena i od izuzetne je važnosti. Papa Franjo posvetit će Rusiju i Ukrajinu 25. ožujka 2022. Bezgrešnom Srcu Marijinu. Štoviše, kako je potvrdio ravnatelj Ureda za tisak Svete Stolice, Matteo Bruni, Papa je „pozvao biskupe i njihove svećenike iz cijelog svijeta da se pridruže u molitvi za mir i u posvećenju i povjeravanju Rusije i Ukrajine u Bezgrešnog Srca Marijina”. Sveta Stolica je 22. ožujka proširila tekst Posvete (vidi dolje).
U Fatimi je 13. srpnja 1917. Gospa najavila da će Bog “kazniti svijet za zločine ratom, glađu i progonom Crkve i Svetog Oca”. Kako bi izbjegla ove katastrofe, Gospa je zatražila posvetu Rusije Bezgrešnom Srcu Marijinu, od strane Pape u zajednici sa svim biskupima svijeta, i širenje pobožnosti prvih subota u mjesecu, koja se sastoji od ispovijedi, Svete pričesti, meditacije petnaest minuta i molitve svete krunice pet uzastopnih prvih subota u mjesecu. “Ako se moji zahtjevi usliše”, rekla je Gospa, “Rusija će se obratiti i bit će mir; ako ne, ona će širiti svoje pogreške po cijelom svijetu, uzrokujući ratove i progone Crkve. Dobri će biti mučeni, Sveti će Otac imati mnogo za trpjeti, razni narodi će biti uništeni. Na kraju će Moje Bezgrješno Srce trijumfirati.”
Nakon ukazanja u Fatimi 1917. godine, dogodila su se različita djela posvećenja i povjeravanja Bezgrješnom Srcu Marijinu, sva djelomična i nepotpuna, iako ne bez posljedica. Godine 1931. Naš se Gospodin požalio sestri Luciji zbog neuspjeha u posvećenju Rusije: “Nisu odlučili poslušati moj zahtjev. Kao francuski kralj, požalit će i onda će to učiniti, ali bit će prekasno. Rusija će već širiti svoje pogreške po cijelom svijetu, izazivajući ratove i progone protiv Crkve, Sveti Otac će imati mnogo za trpjeti.”
Pio XII. u svojoj radijskoj poruci Portugalu 31. listopada 1942. posvetio je Crkvu i ljudski rod Bezgrešnom Srcu Marijinu. Isti Papa je 7. srpnja 1952. apostolskim pismom Sacro Vergente Anno posvetio sve narode Rusije Majci Božjoj. Rusija je bila izričito imenovana, ali nije bilo svečane unije s katoličkim biskupima iz cijelog svijeta. Drugi vatikanski sabor bio bi ogromna prilika da se ispuni Gospin zahtjev. Godine 1965. 510 nadbiskupa i biskupa iz 78 zemalja potpisalo je peticiju tražeći da Papa u zajednici s Koncilskim ocima posveti cijeli svijet Bezgrješnom Srcu Marijinu, a posebno Rusiju i druge narode u kojima je dominirao komunizam. Pavao VI., međutim, nije prihvatio zahtjev.
Ivan Pavao II., nakon što je dramatično ranjen u napadu 13. svibnja 1981., svoj oporavak pripisuje čudesnoj zaštiti Gospe Fatimske i 13. svibnja 1982. odlazi kao hodočasnik u njezino svetište, gdje je povjerio i posvetio Gospi “one ljude i narode kojima je ovo povjeravanje i posvećenje posebno potrebno”.
Sličnu posvetu ponovio je 25. ožujka 1984. na Trgu sv. Petra, u nazočnosti kipa Djevice koji je posebno donesen iz Portugala. Papa je pisao biskupima iz cijelog svijeta tražeći da mu se pridruže, ali nisu svi primili poziv i rijetki su prihvatili. Ni ovom prilikom nije eksplicitno spomenuta Rusija, već samo referenca “na narode čije posvećenje i povjeravanje očekujete od nas”.
Treći čin povjeravanja Crkve i čovječanstva Djevici Mariji izrekao je 8. listopada 2000. ispred kipa Gospe Fatimske Ivan Pavao II. zajedno s više od 1500 biskupa koji predstavljaju svjetski episkopat.
Dana 12. svibnja 2010. Benedikt XVI., klečeći pred Gospinom slikom u kapeli Fatimskog ukazanja, izmolio joj je molitvu povjerenja, tražeći oslobođenje „od svake opasnosti koja visi nad nama“. Obznanio je treću fatimsku tajnu (čiji su tekst, međutim, mnogi ocijenili nepotpunim).
Papa Franjo je 13. listopada 2013., na spomen posljednjeg ukazanja djeci u Fatimi, na trijemu Svetog Petra službeno povjerio svijet Gospi. Međutim, izostalo je posvećenje Rusije, koje su mnogi čekali.
Papa Franjo je 13. svibnja 2017. otišao u Fatimu na kanonizaciju dvoje malih pastira, Francesca i Jacinte, u dobi od 9 i 11 godina, koji su zajedno sa svojom sestričnom Lucijom dos Santos vidjeli i čuli Gospine riječi 1917. godine. U tijeku je proces beatifikacije Lucije koja je umrla 2005. godine. Međutim, i u ovom slučaju Papa je ignorirao Gospine zahtjeve.
Danas se međunarodni scenarij dramatično promijenio i papa Franjo odlučio je provesti ono što nitko od njegovih prethodnika nikada nije učinio. Zapravo, između 1917. i 2022., devet papa je znalo za Fatimu i, od Benedikta XV., svi su odobrili njezinu pobožnost. Šest ih je posjetilo svetište, kao pape ili kao kardinali. Neki od njih, poput Pija XII. i Ivana Pavla II., pokazali su veliku pobožnost ukazanjima 1917. No, nitko od njih do sada nije ispunio hitne Gospine zahtjeve. Čini se da čin koji će papa Franjo obaviti 25. ožujka odgovara tim zahtjevima i popraćen je pristajanjem biskupa, svećenika i laika, što se nikada prije nije dogodilo. Važnost događaja nije geopolitičke prirode, već metafizičke i nadnaravne prirode, jer se javlja kao jedan od onih trenutaka kada se čini da je tajna povijesti razderana i svjetlo Božje obasjava događaje u svijetu, mimo namjera protagonista.
U nastavku se nalazi (cijeli) tekst molitve:
O Marijo, Majko Božja i Majko naša, u ovo vrijeme kušnje obraćamo se Tebi. Kao naša Majka, Ti nas voliš i poznaješ; nikakva briga naših srca nije Ti skrivena. Majko milosrđa, puno smo puta iskusili Tvoju budnu brigu i Tvoju mirnu prisutnost! Nikada nas ne prestaješ voditi Knezu mira, Isusu.
Ipak smo skrenuli s tog puta mira. Zaboravili smo lekciju naučenu iz tragedija prošlog stoljeća, žrtve milijuna palih u dva svjetska rata. Mi smo zanemarili obveze koje smo preuzeli kao zajednica naroda. Izdali smo snove naroda o miru i nade mladih. Razboljeli smo se od pohlepe, mislili smo samo na svoje vlastite nacije i njihove interese, postali smo ravnodušni i zahvaćeni svojim sebičnim potrebama i brigama. Odlučili smo zanemariti Boga, zadovoljiti se našim iluzijama, postali smo arogantni i agresivni, nastojimo ugušiti nevine živote i gomilamo oružje. Prestali smo biti susjedi čuvari i upravitelji zajedničkog doma. Ratom smo opustošili zemaljski vrt i svojim grijesima slomili smo srce našeg nebeskog Oca, koji želi da budemo braća i sestre. Postali smo ravnodušni prema svima i svemu osim prema sebi. Sada sa stidom kličemo: Oprosti nam, Gospodine!
Sveta Majko, usred bijede naše grešnosti, usred naših borbi i slabosti, usred otajstva bezakonja koja predstavljaju zlo i rat, podsjećaš nas svojim primjerom da nas Bog nikada neće napustiti, već nas nastavlja s ljubavlju gledati, uvijek spreman oprostiti nam i podignite nas u novi život. Dao nam Te je i učinio tvoje Bezgrješno Srce utočištem za Crkvu i cijelo čovječanstvo. Božjom milostivom voljom, uvijek si s nama; čak i u najnemirnijim trenucima naše povijesti, Ti si tu da nas vodiš nježnom ljubavlju.
Sada se okrećemo tebi i kucamo na vrata Tvoga srca. Mi smo Tvoja voljena djeca. Uvijek nas pozivaš na obraćenje. U ovom mračnom času pomozi nam i daj nam svoju utjehu. Reci nam još jednom: „Zar nisam ovdje, ja Ta koja sam tvoja Majka?“. Ti si u stanju razriješiti čvorove naših srca i naših vremena. U tebe polažemo svoje povjerenje. Uvjereni smo da se, posebno u trenucima kušnje, nećeš oglušiti na naše molbe i da ćeš nam priskočiti u pomoć.
To si učinila u Kani Galilejskoj, kada si se založila kod Isusa i on je učinio prvo od svojih čuda. Da bi sačuvao radost svadbene gozbe, rekla si mu: „Nemaju više vina” (Iv 2, 3). Sada Majko, ponovi te riječi i tu molitvu, jer je u naše vrijeme ponestalo vina nade, radosti je ponestalo, bratstvo je izblijedjelo. Zaboravili smo svoju ljudskost i protratili dar mira. Otvorili smo svoja srca nasilju i destruktivnosti. Koliko nam je potrebna Tvoja majčinska pomoć!
Stoga, Majko usliši molitvu našu.
Zvijezdo mora, ne dopusti da potonimo u ratnoj oluji.
Kovčegu Novog saveza, nadahnjuj putove pomirenja.
Kraljice neba, ponovno donesi Božji mir svijetu.
Ukloni mržnju i žeđ za osvetom i nauči nas praštanju.
Oslobodi nas rata, zaštiti naš svijet od prijetnje nuklearnog oružja.
Kraljice krunice, učini da spoznamo potrebu za molitvom i ljubavlju.
Kraljice obitelji, pokaži ljudima put bratstva.
Kraljice mira, isprosi mir za naš svijet.
Tvoj plač, Majko, neka pokrene naša otvrdnula srca. Neka suze koje si prolili za nama učine da ova dolina isušena našom mržnjom iznova procvjeta. Usred grmljavine oružja, neka tvoja molitva okrene naše misli u mir. Neka tvoj majčinski dodir umiri one koji pate i bježe od kiše bombi. Neka Tvoj majčinski zagrljaj utješi one koji su prisiljeni napustiti svoje domove i zavičaj. Neka nas Tvoje Tužno Srce potakne na suosjećanje i nadahne da otvorimo svoja vrata i da se brinemo za našu braću i sestre koji su ozlijeđeni i odbačeni.
Sveta Majko Božja, dok si stajala pod križem, Isus je, vidjevši učenika pored tebe, rekao: „Ženo! Evo ti sina” (Iv 19, 26.) Tako je Tebi povjerio svakoga od nas. Učeniku i nama svima je rekao: „Evo ti majke” (Iv, 19, 27). Majko Marijo, želimo Ti poželjeti dobrodošlicu u naše živote i našu povijest. U ovome času, umorno i izbezumljeno čovječanstvo stoji s Tobom pod križem, treba Ti se povjeriti i po Tebi se posvetiti Kristu. Narodi Ukrajine i Rusije, koji Te s velikom ljubavlju štuju, sada Ti se obraćaju, dok Ti srce kuca od suosjećanja za njih i za sve one narode desetkovane ratom, glađu, nepravdom i siromaštvom.
Stoga, Majko Božja i Majko naša, tvome Bezgrješnom Srcu svečano povjeravamo i posvećujemo sebe, Crkvu i cijelo čovječanstvo, a napose Rusiju i Ukrajinu. Prihvatite ovaj čin koji izvršavamo s povjerenjem i ljubavlju. Daj da se rat završi i mir proširi svijetom. „Fiat” koji je nastao iz Tvoga srca otvorio je vrata povijesti princu mira. Vjerujemo da će kroz Tvoje srce mir ponovno svanuti. Tebi posvećujemo budućnost ljudskih obitelji, potreba i očekivanja svakog naroda, tjeskoba i nada svijeta.
Po tvome zagovoru neka se Božje milosrđe izlije na zemlju i neka se mir vrati da obilježi naše dane. Naša Gospo, na koju je sišao Duh Sveti, obnovi među nama sklad koji dolazi od Boga. Ti koja si, naš „živi izvor nade“, napoji suhoću naših srca. U tvojoj utrobi Isus je tijelom postao; pomozi nam da potaknemo rast zajedništva. Ti koja si nekoć kročila našim svijetom, sada nas vodi stazama mira.
Amen.