Prošli tjedan smo objavili vijest da se u katedrali u Cordobi, u Argentini, sprema krštenje djevojčice jednog lezbijskog para koji je neposredno prije toga sklopio civilni brak. Nadali smo se da će doći do demantija ili intervencencije Svete Stolice kako bi se spriječilo ovo, po našem mišljenju, svetogrđe zbog otvorenog ignoriranja kanonskog prava Katoličke Crkve, ali je do krštenja ipak došlo.
Dotični par je tražio mjesto gdje će promovirati homoseksualni brak, a potom i obitelj koja sada očito može proizlaziti iz toga, a sve im je to omogućio nadbiskup u Cordobi, Carlos Nanez. Što je još gore, biskup Nanez krivi medije za cirkus koji je nastao oko ovog krštenja, zaboravivši kako u ovo doba interneta i globalne komunikacije ništa ne može proći nezapaženo. U igri prebacivanja krivnje, biskup je čak rekao kako je kardinal Canizares Llovera, prefekt Kongregacije za bogoštovlje i sakramentalnu stegu, bio osobno informiran o ovim događajima.
Kriza je tu; vijest su prenijeli svi svjetski mediji, uključujući i naše, a nitko ne želi priznati krivnju.
Ne možemo ovdje ne spomenuti slučaj njemačkog biskupa Tebartz-van Elsta, koji je zbog prekomjernog trošenja za renoviranje biskupskog dvora maknut sa službe, i to po kratkom postupku. Koje poruke nam Sveta Stolice šalje ako se ovaj slučaj u Argentini ignorira i opravdava pod paskom milosrđa? Baš me zanima što naši biskupi misle o ovom slučaju. Iako nećemo čuti komentare sigurno ih je ovo pogodilo, pogotovo nakon borbe za referendum i stavljanja definicije braka u naše ustavno zakonodavstvo. Kako se osjećaju svi ti volonteri koji su radili u inicijativi U Ime Obitelji, sukladno njihovim katoličkim uvjerenjima, kada vide kako se lezbijski par slika sa svojim usvojenim djetetom u nekoj katedrali.
Na kraju, kako se osjeća papa Franjo?- jer sve se ovo i dogodilo u njegovoj rodnoj zemlji. Vjerojatno slično kao i Benedikt prije njega, koji je isto morao svjedočiti svakakvim svetogrdnim ispadima teologa koji su dolazili iz njegove rodne zemlje. Kako god bilo, mislim kako bi reakcija trebala biti oštra jer posljedice bi mogle biti kobne. Inače bi kriza u Crkvi zaista mogla prerasti u sveopću kriza biskupa, a što ćemo onda?!