Naslovnica Crkva ”Lavanda mafija” i korupcija koja se ne razotkriva

”Lavanda mafija” i korupcija koja se ne razotkriva

Ovog tjedna, objavljivanjem svoje nove knjige, papa Franjo je dodao jednu važnu kariku u lanac dokaza o borbi protiv vatikanske korupcije.

U travnju 2012. godine, papa Benedikt je osnovao posebno povjerenstvo od tri kardinala (Herranz, Tomko i DeGiorgi) kako bi istražili gadne sukobe u Vatikanu koji su rezultirali curenjem povjerljivih dokumenata koji su brzo nazvani “Vatileaks” skandal. Kardinali su podnijeli svoje izvješće papi Benediktu u srpnju te godine. Njihovi zaključci nikada nisu objavljeni, ali prema glasinama koje su slobodno kružile u to vrijeme, oni su otišli dalje od pitanja procurjelih dokumenata kako bi identificirali izvore nevolja unutar Rimske kurije, uključujući prisutnost utjecajne ” lavande mafije “.

Međutim, jedna činjenica o kardinalskom izvješću postala je poznata javnosti. Bio je ogroman: debeli dosje. I tri kardinala su očito nastavila svoja istraživanja, čak i nakon što su dostavili svoje izvješće. Ponovno su se sastali s papom Benediktom u prosincu 2012. kako bi razgovarali o posljedicama onoga što su izvijestili.

Dva mjeseca kasnije, papa Benedikt najavio je svoj plan da podnese ostavku. U to je vrijeme rekao, a kasnije je nastavio inzistirati, da je njegova ostavka potaknuta prvenstveno padom snage; učinci starosti, pogoršani upornom nesanicom, ostavili su ga nesposobnim za rad koji je smatrao potrebnim. No, neki vatikanski promatrači, čitajući između redaka Papine objave, pitali su se postoji li dublji razlog za tu odluku. Je li Benedikt zaključio da samo mlađi, energičniji papa može iskorijeniti korupciju koja je bila izložena u Vatikanu?

Ubrzo nakon što je papa Franjo izabran, u ožujku 2013., novi papa otputovao je u Castel Gandolfo kako bi se sastao sa svojim prethodnikom. Nisu otkriveni nikakvi detalji njihovog razgovora, ali fotografija prigode pokazala je dvojicu papa, prošli i sadašnji, koji su sjedili za stolom na kojem je bila velika bijela kutija, očito ispunjena dokumentima. Naravno, novinari su nagađali da je kutija sadržavala dosje koji su sastavili tri kardinala.

Sada, objavljivanjem svoje autobiografije, ”Nada”, papa Franjo je u biti potvrdio ta nagađanja. Papa emeritus Benedikt mu je predočio dokumente “koji se odnose na najteže i bolne situacije: slučajeve zlostavljanja, korupcije, mračnih poslova, nedjela”. Umirovljeni papa Franji je, kaže, rekao da je “vaš red” da se suočite s neredom.

Novi pontifikat traje gotovo dvanaest godina. Tijekom tog vremena, papa Franjo nikada nije spomenuo izvješće trojice kardinala, niti je napao izvore korupcije koje su navodno otkrili viši prelati. Sasvim suprotno.

Jednog dana, u ne tako dalekoj budućnosti, bit će izabran novi rimski papa. Među njegovim glavnim prioritetima, tijekom prvih dana na dužnosti, trebala bi biti odlučna potraga za pronalaženjem i čitanjem tog dosjea (ako već nije uništen). Možda bi tada trebao osnovati novo povjerenstvo uglednih viših prelata, kako bi izvješće proširio novom istragom o tome kako se korupcija širila od 2013. godine.

Izvor