Naslovnica Crkva Libanon je kršćansko uporište na Bliskom Istoku. Ali, koliko još dugo?

Libanon je kršćansko uporište na Bliskom Istoku. Ali, koliko još dugo?

Kršćani na Bliskom Istoku mogli bi izgubiti „posljednje uporište“ dok se Libanon nalazi u krizi, rekao je najviši katolički prelat u Libanonu.

Govoreći na video konferenciji 10. rujna, organiziranoj od Fordham Instituta za religiju i kulturu, maronitski patrijarh kardinal Bechara Rai je rekao: „Libanon, posljednje kršćansko uporište na Bliskom Istoku, je dom muslimanskih i kršćanskih zajednica (ukupno 18 konfesionalnih zajednica) koje žive zajedno jednake u pravima i dužnostima. Libanon je jedina demokratska i sekularna država u arapskom svijetu. To je primjer sklada u različitosti.“

Kardinal je nastavio kako se s ekonomskom krizom započetom prije pandemije COVIDa – 19 te eksplozijom u Bejrutu (4. kolovoza), koja je ostavila tristo tisuća ljudi bez doma, zemlja suočava s egzistencijalnom i do sada neviđenom krizom.

Praksa kršćanstva u Libanonu je jedinstvena na Bliskom Istoku. Kardinal Rai je zatim dodao: „U svim ostalim arapskim zemljama islam je državna religija dok kršćani nemaju priliku izraziti svoje mišljenje u društvu. Ne postoji takva stvar kao što je sloboda savjesti.“ U daljnjem dijelu govora nastavlja: „Ako kršćanin želi postati musliman to je uredu, ali ako musliman želi postati kršćaninom može biti ubijen. Zato je libanonsko društvo toliko važno.“

Kardinal Rai ističe da je rat u Iraku rezultirao uništavanjem kršćanstva na Bliskom Istoku. Milijun i pol kršćana živjelo je u Iraku prije američke invazije. Kao posljedica rata milijun kršćana je raseljeno. Iako su neki svećenici i biskupi ostali u Iraku; kršćanske škole, bolnice i sveučilišta ne mogu više funkcionirati.

Kardinal Rai zaključuje: „Posljedica je da se narušio utjecaj kršćana na društvo. Zato smo tako odlučni u održavanju Libanona kao snažne države. Slabljenje kršćanskih zajednica u Libanonu bio bi veliki gubitak za Libanon, Bliski Istok i u konačnici za cijeli svijet“.

Izvor