Naslovnica Crkva McCarrickova smrt razotkriva nepravdu i šutnju Crkve

McCarrickova smrt razotkriva nepravdu i šutnju Crkve

Nakon smrti osramoćenog bivšeg kardinala Theodorea McCarricka u četvrtak, u dobi od 94 godine, katolički vođe i zagovornici žrtava zlostavljanja od strane klera izrazili su tugu zbog onih koji su pogođeni njegovim zločinima, kao i žaljenje što žrtve nikada nisu dobile priliku za pravdu na sudu.

Potvrđujući McCarrickovu smrt, kardinal Robert McElroy iz nadbiskupije Washington, gdje je McCarrick služio kao nadbiskup od 2001. do 2006., u petak je ponudio molitve za žrtve zlostavljanja.

„Danas sam saznao za smrt Theodorea McCarricka, bivšeg nadbiskupa Washingtona. U ovom trenutku posebno mislim na one koje je povrijedio tijekom svog svećeničkog djelovanja,” rekao je kardinal McElroy u izjavi podijeljenoj s novinarama.

„Neka kroz njihovu trajnu bol ustrajemo u molitvama za njih i za sve žrtve seksualnog zlostavljanja,” dodao je.

Kardinal Joseph Tobin, nadbiskup Newarka u saveznoj državi New Jersey, također je izrazio zabrinutost za McCarrickove žrtve. Godine 1986., papa Ivan Pavao II. imenovao je McCarricka na čelo nadbiskupije Newark, gdje je služio do 2000.

„Duboko sam svjestan traume koju ova vijest može ponovno probuditi kod onih koje je gospodin McCarrick zlostavljao. Nakon što sam saslušao mnoge preživjele, prepoznajem duboku bol i izdaju koju su pretrpjeli. Nastavljam moliti za njih i pružati podršku dok prolaze svoj put ozdravljenja,” rekao je kardinal Tobin.

„Kao Crkva, ostajemo postojani u svojoj predanosti slušanju preživjelih, podržavanju njihova ozdravljenja i osiguravanju da se takve izdaje više nikada ne ponove,” dodao je.

McCarrick je imenovan nadbiskupom Newarka nakon što je služio kao biskup u Metuchenu, New Jersey, gdje su se prvi put pojavile optužbe za zlostavljanje sjemeništaraca i maloljetnika. Navodni napadi događali su se tijekom godišnjih duhovnih obnova klera u kući na plaži na obali Jerseyja te tijekom putovanja s njegovim „nećacima” – tinejdžerskim sinovima katoličkih obitelji koje je poznavao.

„Budimo jasni: McCarrick nikada nije odgovarao za svoje zločine. Iako je na kraju uklonjen iz javne službe, raščinjen i lišen crvenog kardinalskog šešira, nikada nije stao pred sud zbog goleme štete koju je nanio djeci, mladima, sjemeništarcima i drugima koji su bili pod njegovom moći. Njegova smrt označava kraj njegova života – ali ne i pravdu za njegove preživjele.”

„Ali McCarrickova priča nije samo priča o jednom čovjeku. To je priča o sustavu koji mu je to omogućio. Desetljećima su crkveni dužnosnici na najvišim razinama znali za McCarrickovo zlostavljanje i odlučili su ga štititi, dopuštajući mu da nastavi zlostavljati djecu i ranjive sjemeništarce.”

„Bio je promoviran, slavljen i zaštićen od strane legija biskupa, kardinala, pa čak i papa. Mnogi od tih istih dužnosnika i danas su na pozicijama moći, neodgovorni i bez kajanja,”

Iako je McCarrick 2019. proglašen krivim za seksualno zlostavljanje i raščinjen od strane Vatikana, nikada nije odgovarao pred kaznenim sudom u SAD-u, djelomično zbog toga što ga je u mnogim jurisdikcijama štitio institut zastare.

Izvor