Povjerenik za antidiskriminaciju u australskoj državi Tasmaniji, dao je Crkvi do znanja da bi politika novog nadbiskupa Julian Porteousa, koji bi volio vidjeti samo muške ministrante na euharistijskom slavlju, mogla biti protuzakonita. Porteous je došao pod ‘istragu’ nakon što je izjavio da želi zabraniti djevojkama pristup ovoj službi, jer Crkva ministriranje pred oltarom smatra pripremom za svećenstvo. Biskup je spomenuo da bi zabrana vrijedila samo za ministrante koji su već srednjoškolske dobi, ali i to je bilo dovoljno da se državni povjerenici oglase.
Robin Banks, koji vodi ured za antidiskriminaciju pri Tasmanijskoj vladi, smatra da za razliku od svećenstva ministriranje nije doktrina Crkve te ona nema pravo, po zakonu, diskriminirati po spolnoj osnovi žene zbog ministriranja na svetoj Misi.
Da podsjetimo, Katolička Crkva je tek 1994-e službeno dozvolila osobama ženskog spola posluživanje kod oltara za vrijeme svete Mise, iako se to uvelo u praksu neposredno nakon Drugoga vatikanskog sabora. Dakle, službeno Crkva dopušta ženama ministriranje ali je papa bl. Ivan Pavo II želio da se ipak radije promovira ‘plemenita tradicija’ muškog služenja kod oltara. Na kraju, Crkva dopušta biskupima samostalno odlučivanje o politici ministriranja u župama pod njihovom nadležnošću.
Po striktnom tumačenju zakona o diskriminaciji, čini se da je Crkva, sa svojim nedorečenim i previše liberalnim pravilima, sama kriva za novonastalu situaciju koja će se, vjerujem, osjetiti i izvan okvira jedne australske pokrajine.
Slični zakoni o diskriminaciji su uvedeni diljem svijeta, pa i u Hrvatsku, a samo je pitanje vremena kada će sekularni aktivisti potegnuti ovo pitanje i kod nas. Krajnji cilj je, bez dvojbe, da Crkva, pod silom zakona, klekne pred sekularnu vlast i mijenja svoju dogmu o sakramentu Svetog reda.