Obraćenici na katoličanstvo uzvraćaju udarac, nakon što je svećenik na televiziji s omaložavanjem komentirao teološke stavove JD Vancea, JD tvrdeći da je potpredsjednik katolik “samo šest godina”.
Odgovarajući na komentare oca Edwarda Becka iz reda pasionista na CNN-u 12. veljače, nekoliko katoličkih obraćenika, uključujući akademike, svećenike i novinare, izrazilo je svoje nezadovoljstvo na društvenim mrežama zbog onoga što smatraju širim omalovažavanjem onih koji postaju dio Crkve kao odrasle osobe.
“Ton kojim govori o potpredsjedniku Vanceu kao o obraćeniku (‘samo šest godina!’) otkriva sve,” rekao je Carl Olson, urednik Catholic World Reporta, na platformi X (bivšem Twitteru). “Mržnja prema obraćenicima — što sam više puta vidio i doživio — nije samo čudna, već i antikatolička.”
Otac Beck, redoviti suradnik CNN-a poznat po svojim liberalnim stavovima, govorio je tijekom panel diskusije o Vanceovim komentarima o ordo amoris, teološkom konceptu koji su razvili sveti Augustin i sveti Toma Akvinski.
Vance je naveo taj koncept, koji predlaže uređenu hijerarhiju ljubavi, kao opravdanje za politiku administracije Donalda Trumpa pod nazivom “America First” u vezi s imigracijom. Vanceov komentar od 30. siječnja pokrenuo je teološku raspravu koja još traje, a na koju se čak i papa Franjo osvrnuo u svom pismu američkim biskupima 11. veljače.
Otac Beck ponudio je svoje tumačenje papinog opisa “pravog ordo amoris”, koji je naglašavao univerzalnu ljubav i koji su mnogi smatrali pobijanjem potpredsjednikovog korištenja tog koncepta.
“Papa kaže: ‘Ne, gospodine Vance, vi koji ste katolik samo šest godina. Ja sam katolik 88 godina te papa,'” rekao je otac Beck. “On je preobraćenik na katoličanstvo. To nije ono što je Augustin mislio. Augustin je mislio na paradigmu Dobrog Samaritanca.”
Reakcije obraćenika i drugi katolici kritizirali su poznatog svećenika zbog navodnog omalovažavanja Vanceovih stavova temeljenih na njegovom relativno kratkom statusu katolika.
Neki su komentatori istaknuli da je sam začetnik koncepta ordo amoris po Beckovim kriterijima bio “nedavno obraćenik” u vrijeme kada je dao važne doprinose Crkvi.
“Sveti Augustin postao je svećenik ‘samo šest godina’ nakon svog obraćenja, a biskup ‘samo osam godina’ nakon toga, i odmah je napisao svoje Ispovijesti, remek-djelo kršćanske civilizacije,” rekao je Chad Pecknold, teolog na Katoličkom sveučilištu Amerike, u objavi na platformi X.
Otac Dwight Longenecker, obraćenik i dugogodišnji katolički svećenik iz biskupije Charleston, Južna Karolina, šaljivo je upitao kada će mu biti dopušteno javno govoriti o katoličanstvu.
“Katolik sam trideset godina. Kada točno smijem iznijeti svoje mišljenje?” našalio se popularni bloger na X-u, prije nego što je objavio još nekoliko šaljivih tweetova o svom navodnom neznanju kao obraćenika.
JD Flynn, glavni urednik The Pillara, naglasio je da Novi zavjet zabranjuje omalovažavanje “nedavnih obraćenika” zbog njihove prošlosti, uključujući Pavlovo pismo Rimljanima i Kristove parabole.
“Sviđala vam se Vanceova teologija ili ne, ovaj stav ‘ti si obraćenik pa šuti’ je antikršćanski,” rekao je Flynn, koji je svoju katoličku vjeru počeo ozbiljnije shvaćati kao maturant, nakon što je odrastao u evanđeoskom kršćanskom okruženju.
Obraćenicima u SAD-u već dugo se žale da ih vjernici koji su odrasli kao katolici, osobito liberali, često omalovažavaju zbog njihove novopridošle pripadnosti. Na primjer, knjiga iz 2022. koja je biblijskog učenjaka Scotta Hahna prikazala kao američkog “katoličkog fundamentalista” naširoko je kritizirana zbog anti-obraćeničkog pristranosti.
Iako nije eksplicitno odbacio Vanceova teološka stajališta zbog toga što je obraćenik, progresivni katolički novinar Michael Sean Winters opisao je Vanceovo razumijevanje ordo amoris kao „infantilno“, prije nego što je kritizirao drugi aspekt Vanceove biografije kako bi ga diskreditirao.
„Nazovimo to hillbilly teologijom,“ napisao je Winters u kolumni od 13. veljače, referirajući se na Vanceove obiteljske korijene u Apalačiji i memoare koje je Vance napisao.
U fokusu
Reakcije na Vanceovo korištenje ordo amoris jasno pokazuju da su potpredsjednikova vjera i njezina primjena u njegovoj politici brzo postale predmet ozbiljne pozornosti – i nadzora – među katolicima u Americi i šire.
Kao tek drugi katolički potpredsjednik SAD-a, Vance je ušao u Katoličku crkvu 2019. godine uz mentorstvo dominikanaca s istočne obale, a svoje obraćenje velikim dijelom pripisuje sv. Augustinu.
Potpredsjednik je pokazao neviđeno poznavanje nekih aspekata katoličke intelektualne tradicije i rekao 2019. da su njegova stajališta o optimalnom društvu „prilično usklađena s katoličkim socijalnim naukom.“
Vance je također povezan s kontroverznim katoličkim postliberalnim osobama poput Pecknolda i Patricka Deneena sa Sveučilišta Notre Dame, koji zagovaraju snažniju ulogu države u promicanju općeg dobra. Također je aktivan na „katoličkom Twitteru“ na način koji se čini nezamislivim za drugog najviše rangiranog javnog dužnosnika.
Zbog donekle neviđene prirode Vanceova javnog katoličanstva, svaka potpredsjednikova riječ i djelo detaljno se procjenjuju u njihovoj povezanosti s njegovom vjerom.
To je navelo neke katolike da pohvale Vancea za njegov proročki govor o obitelji na March for Life ili njegovo nedavno pozivanje na sv. Ivana Pavla II., dok su ga drugi kritizirali zbog stvari poput odobravanja pristupa tabletama za prekid trudnoće ili promicanja neutemeljenih tvrdnji o haićanskim imigrantima koji navodno kradu i jedu kućne ljubimce u Springfieldu, Ohio.
Nastavak rasprave o Ordo Amoris
Reakcije na komentare oca Becka također su kritizirale svećenikov opis ordo amoris – znak da je rasprava o ovom konceptu i njegovoj primjenjivosti na politiku SAD-a i dalje živa, posebno nakon što se papa Franjo uključio.
„Kršćanska ljubav nije koncentrično širenje interesa koje se postupno proteže na druge osobe i grupe,“ napisao je Franjo u svojoj očitoj kritici Vancea, iako su, kako su neki komentatori primijetili, Papa ranije koristio geometrijsku sliku u vlastitom opisu kako se obitelj Crkve širi na sve ljude.
Novi članci o ordo amoris i dalje se svakodnevno objavljuju u katoličkim medijima; neki su pohvalni, drugi kritični. Čak su i sekularni mediji počeli istraživati ovaj koncept, pri čemu je Associated Press objavio i objašnjenje.
To znači da, bez obzira na to je li njegovo tumačenje točno ili pogrešno, Vanceova spremnost da kao potpredsjednik posegne za teološkim izvorima pokrenula je, čini se, neviđeni angažman s katoličanstvom i njegovim implikacijama na javnu politiku.