Naslovnica Politika Nadbiskup Mosula: Europa je oslabljena jer se odrekla svojih duhovnih i kulturnih...

Nadbiskup Mosula: Europa je oslabljena jer se odrekla svojih duhovnih i kulturnih korijena

Nadbiskup Najeeb Michaeel, istaknuta ličnost među kršćanima Srednjeg istoka, bio je među pet nominiranih za nagradu Sakharov pri Europskom parlamentu. Nadbiskup Michaeel koji je od 2018. služio kao nadbiskup Mosula u Iraku, jedno je od najpoznatijih lica povezanih s tragedijom egzodusa iračkih kršćana u kolovozu 2014. kada je Islamska država preuzela kontrolu nad regijom.

U intervju za National Catholic Register, nadbiskup Michaeel pozvao je europske vlasti da preispitaju prijetnje s kojima se suočavaju njihove zemlje te da brane svoj povijesni i duhovni identitet prije nego što zauvijek nestane:

„Izgubili smo sve u Iraku i na Bliskom Istoku. I ne želim da Francuska i Europa, također, izgube sve redom. Ono što mislim jest da postoji sila tame utjelovljena u ljudima koji su daleko od Boga, daleko od čovječanstva i daleko od svega što čini bit vjere. Govorim to desetljećima, ali sam to snažno ponovio u Europskom parlamentu i tjedan dana nakon što se val napada dogodio u Europi. Osjetio sam ga. A čuo sam to i u Iraku, gdje znamo da je u valu imigranata iz Sirije, još uvijek nekoliko tisuća džihadista infiltrirano među obiteljima koje kroz Tursku žele doći do Europe. Nekoliko sam puta bio u Turskoj, svojim sam očima vidio stotine kampova Sirijaca, ali i Afrikanaca, čak Iračana ili Libanonaca. Tražili su da odu u Europu, ali zapeli su u Turskoj. Turska drži sve ove ljude znajući da će im otvoriti vrata kad god to žele. Problem migranata nije samo humanitarni, već je i političko pitanje. Koristi se u političke svrhe.
Ono što se trenutno događa u Francuskoj ili negdje drugdje, nasilje i terorizam, nije samo pitanje islama. Također proizlazi iz činjenice da neke zemlje žele izvršiti invaziju i destabilizirati politički i sustav ljudskih prava u Europi, općenito. A religija se koristi u tu svrhu jer je to najlakši način za izvršavanje političkih akcija.
Vjerska motivacija postoji, ali to je samo dio problema. Tu je i politički, geopolitički i komercijalni ulog. Jednom kada se na sigurnosnoj razini destabilizira ove zapadne zemlje, islam će se doista lakše širiti.
Te se štetne ideologije već sada šire i po školama, čak i u Europi. I mi smo im to dopustili. Te fanatične mreže ne bi mogle procvjetati kada bi različite europske zemlje provodile zakone. Stoga enormno griješe. Žao mi je zbog zapadnjačke mlitavosti i to sam rekao u Europskom parlamentu.
Po mom mišljenju, određeni zakoni u Europi moraju se promijeniti tako da oni koji se ne uspiju prilagoditi običajima zemlje domaćina, mogu biti vraćeni u zemlju podrijetla. Ako ih njihove zemlje ne žele natrag, to dokazuje da su teroristi. U ovom slučaju moraju biti odsječeni od obitelji ili od svega što je potaknulo njihovu radikalizaciju i preokrenuti ispiranje mozga koje su prošli. Ovo je jedino rješenje za zaštitu europskog stanovništva.
Nije Europa ta koja je tražila da ovi radikali dolaze. Mogli su otići živjeti u zemlje bliske svojim vjerskim i ideološkim uvjerenjima. Zašto bi došli u Europu tražiti druge vrijednosti? Ako im ove vrijednosti smetaju, ne moraju se nastaniti u Europi.”