Odgovarajući na pitanje jednog od novinara je li promijenio svoje mišljenje, jer se u prošlosti činilo da je predstavnik liberalnog dijela biskupstva, nadbiskup i predsjednik poljske biskupske konferencije Stanislaw Gądecki odgovorio je kako su kategorije “liberalni” i “konzervativni” posuđene iz političke domene, ali kada se koriste u religijskoj domeni ne opisuju stvarnost. U Crkvi ne postoje takve stvari kao što su “liberalni” ili “konzervativni” pristup vjernosti učiteljstvu Crkve. Na kraju, ili si vjeran tradiciji Crkve, ili si nevjeran.
Pitanje davanja pričesti ljudima koji su rastavljeni i žive u novim zajednicama ne može se riješiti na teološkim temeljima – objasnio je Gądecki tijekom susreta s novinarima u tajništvu [poljskog] episkopata.
Što se tiče prijedloga koji je iznesen na Sinodi, da se pod određenim uvjetima dozvoli pričest osobama koje su razvedene i ponovno civilno vjenčane, Gądecki je odgovorio kako je, prema njegovom mišljenju, to bio pokušaj da se “napadne nerazrješivost braka”, što bi dovelo do promjena u shvaćanju sakramenta pokore i euharistije.
Nadbiskup Gądecki objasnio je kako je na Sinodi zahtjev za dopuštenje pričesti rastavljenim vjernicima koji žive u novim odnosima postavljen uglavnom na inicijativu njemačkih i južnoameričkih krugova. U Njemačkoj, u praksi, nitko više ne ide na ispovijed, no svi (uključujući i razvedene) nastavljaju primati pričest.
U Južnoj Americi, s druge strane, problem je što se ljudi koji su razvedeni, a žive u novim odnosima često pridružuju nekoj sekti, gdje dobivaju ‘pričest’ i blagoslov. To je jedan od važnih razloga za tako snažan razvoj sekti na ovom kontinentu. Takva situacija stvara pritisak na južnoameričke biskupe koji žele zaustaviti ovaj trend.
Gądecki, analizirajući ovaj proces, objasnio je kako nije moguće riješiti problem na teološkoj razini, jer katolička teologija zapisana na stranicama Kristovog evanđelja zabranjuje preljub. Ovu zabranu je Isus izrekao u jednako teškim uvjetima kao i danas, možda čak i težim, jer pogani obraćeni na kršćanstvo su imali još nepravilnije bračne situacije, uključujući i brak između bliskih srodnika.
Gądecki je iskoristio priliku da objasni kako se ljudima koji žive u novim odnosima, u svjetlu nauka Crkve, ne uskraćuje mogućnost primanja pričesti, ali samo pod uvjetom da žive po načelima tzv “bijelog braka”. To znači da se ne upuštaju u seksualne aktivnosti, koje su rezervirane za sakramentalni brak. Prema njegovim riječima, taj način [tj, život u čistoći] treba poticati.
Također je kritizirao ideje nekih sinodalnih otaca koji žele promjene u postupku poništenja brak,a tako da se one prenose iz pravosudne u administrativnu domenu. Odlučivanje po ovakvom modelu bi pripalo biskupu, nakon saslušanja savjeta vijeća svećenika ili laika koji bi istraživali slučaj. Gadecki je objasnio da ta ideja nije naišla na veliko odobravanje na sinodi jer “bi to značilo banalizaciju procesa i trivijalizaciju odgovornosti onih koji se rastaju“.
Govoreći o proceduri poništenja braka, Gadecki je objasnio da se radi o teškom problemu, jer “previše milosti u ovom području, ako je odvojena od istine, može izazvati velike štete”.
“Treba imati na umu“, dodao je, “da je Gospodin Isus bio milostiv prema onima koji su se pokajali, ali je oštro ukorio one koji se nisu imali namjeru pokajati”.