Na službenim internet stranicama njemačke i švicarske biskupske konferencije, katholisch.de i kath.ch, objavljeni su protekli tjedan brojni članci koji komentiraju Biskupsku sinodu o obitelji i završno izvješće.
Tendencije obje web stranica su iste. I jedni i drugi se raduju zbog činjenice da Sinodalni dokumenti više ne govore o grijehu i dubljoj potrebi obraćenja, nego, umjesto toga, pozdravljaju ljude u različitim životnim situacijama – neovisno o tome jesu li su njihovi načini života u skladu s Božjim zakonima ili ne.
U nastavku je samo nekoliko reprezentativnih primjera izjava koje se mogu naći na njihovim web stranicama.
No još važnije, njemačka biskupska konferencija je organizirala tiskovnu konferenciju isti dan kada je objavljeno završno izvješće. Među govornicima su bili prelati iz Njemačke i Austrije; kardinal Christoph Schönborn; kardinal Reinhard Marx, biskup Franz-Josef Bode, te nadbiskup Heiner Koch, koji dosljedno predlagali liberalniji stav prema razvedenima i homoseksualnim zajednicama.
Kardinal Schönborn istaknuo je u svojoj prezentaciji pastoralnu brigu za različite bračne situacije koje od sada mogu biti “pažljivo razmotrene uz pratnju pastira“. Naglasio je “niz situacija koje treba pažljivo ispitati” i potrebu za “pratnjom koja omogućuje različitosti“. Schönborn je potom govorio o “homoseksualnom partnerstvu“, koje je “partnerstvo, a ne brak” rekavši da bi Crkva htjela zadržati tu razliku. “To, naravno, ne znači da bismo odbacili civilno registrirana partnerstva. Ona bi dapače trebla biti pravilno organizirana i regulirana.”
Kardinal Marx je istaknuo da će se od sada ići za “jačom integracijom” rastavljenih i ponovno vjenčanih osoba u životu Crkve, poput one da sada mogu biti kumovi na krštenjima.
Biskup Bode je međutim bio najotvoreniji. “Veliki korak ove sinode ne leži u utvrđivanju sitnih detalja. […] kada je prostor otvoren kao što je sada opisano [u dokumentu], gdje se više ne govori o grijehu ili nečemu što se protivi prirodi – ništa od toga nije tamo. Jako mi je drago da je cijeli ovaj dokument odobren s dvotrećinskom većinom, sve do najdelikatnijih dijelova.” Ovo odobrenje može biti za neke samo mali korak, dodao je Koch,”ali, za mene, to je ogroman korak“.
Nadbiskup Koch je naglasio kako je važno što je ova Sinoda izgradila povjerenje među biskupima koji su s vremena na vrijeme sumnjali u neki kvazi-kolonizacijski stav Nijemaca prema afričkim biskupima i njihovim pozicijama. “Dobili smo povjerenje. I više ne bismo trebali kretati s istog mjesta gdje smo bili prije tri tjedna, kada bi danas trebali krenuti ispočetka“, rekao je Koch.
Štoviše, njemački profesor Eberhard Schockenhoff je rekao kako Sinoda predstavlja veliki znak napretka. U intervju za web stranicu njemačkih biskupa pohvalio je završni dokument Sinode kao veliki korak naprijed, te je rekao kako Papin poticaj za većom decentralizacijom unutar Crkve potiče “nadu njemačkih biskupa za većom slobodom djelovanja“. Kompromis među različitim sudionicima njemačke govorne skupine na Sinodi je za Schockenhoffa od velike važnosti, jer su oni “otvorili ideju o pristupu od slučaja do slučaja” kada su u pitanju razvedeni i ponovno vjenčani vjernici. “U ovom slučaju, to je veliki korak naprijed“.
Gledajući na vrlo liberalan pristup u nadbiskupiji Freiburg u Njemačkoj, Schockenhoff je rekao kako ova biskupija, pa i druge, sada mogu s pravom reći da je njihova “praksa pronalaženja individualnih rješenja [za razvedene i ponovno vjenčane] u skladu s pravilima Sveopće Crkve“.Time implicira da je praksa dijeljenja svete pričesti rastavljenima i ponovno vjenčanima – što je trenutno praksa u biskupiji Freiburg – sada dobila podršku u poruci same Sinode. A što se tiče homoseksualnih zajednica, Schockenhoff je naglasio kako u “u najmanju ruku, oni više nisu isključeni i osuđeni. Sada imamo, nakon svega, jedan drugačiji ton nego prije.”