Naslovnica Crkva Njemački biskup priznao da su podjele unutar lokalne Crkve ‘katastrofa za vjernike’

Njemački biskup priznao da su podjele unutar lokalne Crkve ‘katastrofa za vjernike’

Istaknuti njemački biskup i nepokolebljivi protivnik kontroverznog sinodalnog puta iznio je dosad najoštriju kritiku stanja Katoličke Crkve u vlastitoj zemlji, opisujući njemački episkopat kao duboko “podijeljen”— i upozorio na potencijalno katastrofalne posljedice za vjernike.

U posljednjem nizu kritika visokog profila njemačkog sinodalnog puta, biskup Stefan Oster iz biskupije Passau nije se libio identificirati duboka teološka neslaganja kao izvor podjela unutar Katoličke Crkve u Njemačkoj.

“Tragedija je da se mi, njemački biskupi, tako malo slažemo oko ključnih pitanja antropologije i ekleziologije”, rekao je Oster poljskom katoličkom časopisu Gosc Niedzielny u intervjuu objavljenom 30. studenog.

Podijeljeni episkopat “očigledno je katastrofa za vjernike u Njemačkoj”, rekao je 58-godišnji Oster, kojeg je papa Franjo odabrao za sudjelovanje na nedavnoj vatikanskoj Sinodi o sinodalnosti, iako ga sama Njemačka biskupska konferencija nije odabrala za delegata.

Podjele u njemačkom episkopatu nedavno su došle do izražaja kada su Oster i tri druga biskupa — kardinal Rainer Woelki iz Kölna, biskup Rudolf Voderholzer iz Regensburga i biskup Gregor Hanke iz Eichstatta — bojkotirali sastanak odbora Sinodalnog puta od 10. do 11. studenog.

Odbor je osnovan s namjerom uspostavljanja stalnog sinodalnog vijeća laika i biskupa koji će upravljati Crkvom u Njemačkoj – nešto što je izričito zabranjeno u siječanjskom pismu najviših vatikanskih dužnosnika i posebno potvrđeno od strane pape Franje.

Dok je njegova odluka da ne sudjeluje istaknula podjele u Njemačkoj, Oster je objasnio da je njegov izbor bio “usmjeren upravo na održavanje jedinstva s Rimom”.

“Bio sam suočen s izborom: jasno istaknuti postojeću polarizaciju među biskupima ili istaknuti svoj put jedinstva s univerzalnom Crkvom”, rekao je bavarski biskup, čija se biskupija nalazi u jugoistočnom kutu Njemačke i ima najveću stopu katolika po broju stanovnika u zemlji.

Sinodalni put, koji je započeo u prosincu 2019. kao inicijativa Njemačke biskupske konferencije i Središnjeg odbora za njemačke katolike (ZdK), lobija laičkih službenika Crkve, posljednjih se tjedana našao na meti kritika dok njegovi zagovornici guraju naprijed trudeći se da promijene Crkveno učenje i praksu povezanu s ljudskom spolnošću, sakramentalnim ređenjem i upravljanjem Crkvom.

Osim toga, nadbiskup Stanislaw Gadecki, predsjednik Poljske biskupske konferencije, pisao je papi Franji početkom listopada kritizirajući Sinodalni put, nazivajući mnoge njegove rezolucije “krajnje neprihvatljivima i nekatoličkima”.

Vodstvo Sinodalnog puta uglavnom nije pokazalo nikakav znak odustajanja od svojih kontroverznih ciljeva.

Pojačavanje napetosti između vodstva Njemačkog sinodalnog puta i drugih katoličkih vođa — navelo je mnoge da izraze zabrinutost zbog mogućnosti raskola.

Ali u svom nedavnom intervjuu biskup Oster nije bio bez nade da se rješenje može pronaći.

Predložio je da se “izlaz iz slijepe ulice” između Njemačke i sveopće Crkve može pronaći ako se Njemački sinodalni put “sada uspije pokoriti” i integrirati s Vatikanskom sinodom o sinodalnosti — “s jasnim prihvaćanjem njezina sadržaja i odluka.”

“To bi zahtijevalo veliku poniznost i možda bi čak značilo povlačenje odluka koje su već donesene na sinodskom putu”, poput rezolucije o blagoslovu istospolnih zajednica.

Izvor