U neuobičajenom potezu, papa Franjo je pisao američkim katoličkim biskupima kritizirajući “veliku krizu” izazvanu politikama administracije Donalda Trumpa u vezi s ilegalnom imigracijom te pozivajući biskupe da “blisko surađuju” s migrantima.
Pozivajući se na “ove osjetljive trenutke koje živite kao pastiri Božjeg naroda koji zajedno hodi u Sjedinjenim Američkim Državama,” Franjo je poslao pismo cijelom američkom episkopatu, koje je objavljeno bez prethodne javne najave.
Tekst, potpisan osobno od pape, čini se kao izravno protivljenje politici predsjednika Donalda Trumpa u rješavanju pitanja ilegalne imigracije, kao i nedavnim komentarima potpredsjednika JD Vancea o “ordo amoris.”
“Pomno sam pratio veliku krizu koja se odvija u Sjedinjenim Državama s pokretanjem programa masovnih deportacija,” izjavio je papa Franjo.
Nakon inauguracije 20. siječnja, Trump je brzo proveo mjere za rješavanje “krize na granici,” čije su aktivnosti predvođene od strane njegovog povjerenika za granicu, Toma Homana.
Na svojoj prvoj konferenciji za novinare, nova glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt izjavila je kako su “svi” ilegalni imigranti uhićeni od strane američke Imigracijske i carinske službe (ICE) kriminalci “jer su ilegalno prekršili zakone naše zemlje, i prema tome, za ovu administraciju su kriminalci.”
Međutim, papa Franjo je to odbacio, iako je priznao pravo nacije da štiti svoje “zajednice” od nasilnih kriminalaca:
“Ispravno formirana savjest ne može ne donijeti kritički sud i izraziti neslaganje s bilo kojom mjerom koja prešutno ili izričito izjednačava ilegalni status nekih migranata s kriminalom. Istovremeno, mora se priznati pravo nacije da se brani i štiti zajednice od onih koji su počinili nasilne ili ozbiljne zločine u zemlji ili prije dolaska.”
Papa je istaknuo kako deportacija pojedinaca “narušava dostojanstvo mnogih muškaraca i žena” ako su napustili svoju domovinu zbog “ekstremnog siromaštva, nesigurnosti, iskorištavanja, progona ili ozbiljnog pogoršanja okoliša.”
Dok je branio pravo na politike koje reguliraju “uređenu i zakonitu migraciju,” papa Franjo je izjavio kako “ovaj razvoj ne može doći na temelju privilegija nekih i žrtvovanja drugih.”
Također se izravno osvrnuo na Vanceove komentare o “ordo amoris” – čvrsto katoličkom učenju o hijerarhiji, ili redu ljubavi, koji počinje s obitelji i širi se na širu zajednicu i svijet, principu kojeg su branili grčki filozofi i katolički teolozi poput sv. Augustina i Tome Akvinskog.
Ponavljajući pojam “beskonačnog dostojanstva” čovjeka, Franjo je naglasio da bi na temelju tog dostojanstva svi ljudi trebali biti voljeni u istoj mjeri, na isti način:
“Kršćani vrlo dobro znaju da samo potvrđivanjem beskonačnog dostojanstva svih naša vlastita osobnost i identitet kao zajednica dostižu zrelost. Kršćanska ljubav nije koncentrično širenje interesa koje se malo po malo proteže na druge osobe i grupe. Drugim riječima, ljudska osoba nije samo pojedinac s relativno proširenim filantropskim osjećajima!”
Zaključno, papa Franjo je pozvao američke biskupe da više rade na podršci migrantima i izbjeglicama kroz “proklamiranje Isusa Krista i promicanje temeljnih ljudskih prava.” Također je apelirao na širu Crkvu u SAD-u, pozivajući katolike da “ne podlegnu narativima koji diskriminiraju i uzrokuju nepotrebnu patnju našoj migrantskoj i izbjegličkoj braći i sestrama.”