Naslovnica Papa Franjo Papa priznaje da su optužbe za herezu „rizik“ koji je spreman poduzeti

Papa priznaje da su optužbe za herezu „rizik“ koji je spreman poduzeti

Papa Franjo vjeruje da je „ljudsko bratstvo“ s ljudima drugih vjera važno, prihvaćajući kritike na svoj račun, te je izjavio da su optužbe da djeluje protiv „katoličke doktrine“ i da je čak na granici da počini herezu „rizik“ koji je spreman poduzeti da krene naprijed prema „ljudskom bratstvu“ s vjernicima drugih religija.

„Ljudsko bratstvo je važno, činjenica je da smo mi svi kao ljudi braća (i sestre) i moramo ići naprijed s drugim religijama“, rekao je papa 8. ožujka razgovarajući s novinarima u zrakoplovu koji se vraćao s apostolskog putovanja iz Iraka.

„Drugi vatikanski koncil je učinio veliki korak u tome, a također i institucije nakon njega, Vijeće za jedinstvo kršćana i Vijeće za međureligijski dijalog”, nastavio je papa.

„Danas nas prati kardinal (Miguel) Ayuso. Čovjek si, dijete si Božje i moj si brat, i točka! To bi trebao biti najveći pokazatelj koliko puta moramo riskirati da poduzmemo ovaj korak”, rekao je papa.

U tome je trenutku papa spomenuo rizike koje je spreman poduzeti.

„Znate da postoje neke kritike: da papa nije hrabar, da je nesmotrena osoba koja poduzima korake protiv katoličke doktrine, da je na korak od hereze, da u svemu tome postoje rizici. Ali te se odluke uvijek donesene u molitvi, u dijalogu, u traženju savjeta, u refleksiji. One nisu neki hirovi, nego su smjernice koje i Koncil naučava”, rekao je.

Papa je izrekao taj komentar dok je odgovarao na pitanje o svom sastanku prije dvije godine u Abu Dhabiju s imamom iz Al Azhare šeikom Al Tayyebom, gdje su i papa i imam potpisali kontroverznu Deklaraciju o ljudskom bratstvu, koja se ponekad naziva i izjavom iz Abu Dhabija.

U dokumentu se, između ostalog, navodi da su „pluralizam i raznolikost religija Božja volja“. U dokumentu se niti u jednom paragrafu ne spominje Isusovo ime.

Veliki broj uglednih katoličkih klerika i znanstvenika je reagirao optužujući papu Franju da je počinio herezu. U otvorenom pismu papi u travnju 2019. optužili su ga da podupire ideju kojom „ne samo da Bog dopušta, nego jamčano želi, pluralizam i raznolikost religija, kršćanskih i nekršćanskih“.

Citirali su razne biblijske odlomke koji proturječe stajalištu (Deklaracije) koje je Papa potpisao. Ti biblijski odlomci uključuju odlomak iz Evanđelja po Ivanu u kojem Krist kaže „Ja sam put, istina i život. Nitko ne dolazi k Ocu, osim po meni“, kao i odlomak iz Djela apostolskih u kojemu se kaže da je Krist „kamen koji vi graditelji odbaciste, ali koji postade kamen zaglavni. I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti“.

Dva mjeseca nakon ove optužbe, kardinal Raymond Burke i biskup Athanasius Schneider, zajedno su s nekoliko drugih biskupa, objavili u lipnju 2019. javnu izjavu o istinama vjere, čiji se sadržaj jasno poziva na kontroverznu deklaraciju koju je papa Franjo potpisao u Abu Dhabiju.

„Religija rođena iz vjere u Isusa Krista, utjelovljenog Božjeg Sina i jedinog Spasitelja čovječanstva, jedina je religija koju Bog jamačno želi“, navode biskupi u svojoj deklaraciji.

Tijekom svoga putovanja u Iraku, papa se susreo s velikim ajatolahom Alijem al Sistanijem, jednim od najutjecajnijih osoba šijitskog islama.

Tijekom povratka u Rim, papa je Sistanija nazvao „velikim, mudrim čovjekom, Božjim čovjekom“.

„Ustao je da me pozdravi, dva puta, skroman i mudar čovjek, a mojoj je duši koristio ovaj sastanak. On je svjetionik svjetlosti, a tih mudraca ima svugdje jer je Božja mudrost raspršena po cijelom svijetu. Isto je i sa svecima koji nisu samo na oltarima. To se događa svaki dan, posebno kod onih koje nazivam svecima iz susjedstva, muškarci i žene koji dosljedno žive svoju vjeru, kakva god ona bila”, rekao je papa.

Izvor