Naslovnica Crkva Predsjednik Papinske akademije za život tvrdi da katoličko moralno učenje ‘zahtijeva kontinuirano...

Predsjednik Papinske akademije za život tvrdi da katoličko moralno učenje ‘zahtijeva kontinuirano razmatranje’

Govoreći u ponedjeljak na tiskovnoj konferenciji, za vrijeme zasjedanje skupštine Papinske akademije za život, nadbiskup Vincenzo Paglia iznio je svoje stajalište o katoličkom moralu u pogledu kontracepcije.

LifeSite News je zapitao predsjednika Papinske akademije za život drži li se još uvijek stavova iznesenih u intervjuu iz 2022. kada je izjavio da “vjeruje da će doći dan” kada će papa Franjo ili njegov nasljednik objaviti dokument o moralnim pitanjima u skladu s nedavno objavljenom knjigom, koja je otvorila vrata dopuštanju kontracepcije.

Paglini komentari u intervjuu iz 2022. došli su u svjetlu vrlo kontroverzne i vrlo osporavane knjige Teološka etika života – nastale na prethodnoj skupštini Papinske akademije za život – koja predlaže i kontracepciju i umjetnu oplodnju kao moralno prihvatljive.

Ubrzo nakon toga, La Civilta Cattolica koju vode isusovci – i poznatoj po tome što Vatikansko državno tajništvo pregledava njen sadržaj prije objavljivanja – sažela je i promovirala knjigu u nakladništvu Papinske akademije za život, pitajući u svjetlu teksta bi li Franjo uskoro mogao izdati „novu encikliku ili apostolsku pobudnicu o bioetici koja bi se mogla nazvati ‘Gaudium Vitae’.”

Paglia se složio s ovim prijedlogom kada je razgovarao s The Tabletom u jesen 2022. Rekao je da se mora razviti “cijela arhitektura etičke dimenzije života”. Kao primjer promjene na koju je mislio, Paglia je naveo kontroverznu izjavu pape Franje da je smrtna kazna “u suprotnosti s Evanđeljem”, izjavu koju je Papa od tada često ponavljao, te je čak izmjenio tekst u Katekizmu Katoličke Crkve kako bi pisalo da je smrtna kazna “nedopustiva” usprkos katoličkom učenju i Svetom pismu koji potvrđuju moralnu dopuštenost smrtne kazne.

Proširujući svoj odgovor, Paglia se osvrnuo na temeljni tekst iz kojeg je nastala Teološka etika života, koja je upravo objavljena pod naslovom Gaudium vitae. Novi tekst, rekao je Paglia, govori o promatranju učenja o moralu s gledišta “razvoja crkvene tradicije, jer se to kontinuirano događalo”.

Paglia je iznio “primjer” navodne promjene u crkvenom učenju o kontracepciji, potvrđujući da je došlo do promjene stava između Pija XI. i Pija XII. o zabrani korištenja prirodnih metoda za smanjenje vjerojatnosti začeća.

Paglia je tvrdio da je Pio XII bio popustljiviji u dopuštanju prirodnih praksi, dok ih je Pio XI zabranio, rekavši da je navodna promjena pokazala da se razumijevanje kontracepcije “produbilo”.

“Dakle, ova moralna učenja, po mom mišljenju, zahtijevaju kontinuirano razmatranje”, rekao je. “Zapravo, nije riječ samo o, kako kažete, rješavanju nekih pitanja. Pitanje je strastvenije, jasnije, snažnije razumjeti ponašanje u … pogledu nadahnuća Svetoga pisma, tradicije, a također i Učiteljstva.”

Navodeći demografsko starenje i pad nataliteta, Paglia je rekao da se moralna pitanja ne mogu rješavati na temelju “pojedinačnih slučajeva”, već da “postoji potreba za novom vizijom koja prati živote ljudi”.

Međutim, zabrana Katoličke Crkve o umjetnoj kontracepciji nije aspekt koji podliježe budućim izmjenama. Papa Ivan Pavao II. izjavio je 1988. da učenje o toj temi “pripada trajnom naslijeđu moralnog nauka Crkve”.

Nekih pet godina prije toga, Ivan Pavao je primijetio kako su svi pokušaji da se opravda kontracepcija nemogući i nedopušteni:

U ovoj perspektivi, kontracepciju treba objektivno ocijeniti toliko duboko nezakonitom da nikad, ni iz kojeg razloga, nije opravdana. Misliti ili reći suprotno jednako je tvrditi da se u ljudskom životu mogu pojaviti situacije u kojima je zakonito ne prepoznati Boga kao Boga.

Izvor