Naslovnica Crkva Reformatori vs. tradicija: Italija suočena s teškim pitanjima sinodalnosti

Reformatori vs. tradicija: Italija suočena s teškim pitanjima sinodalnosti

Druga sjednica Talijanske sinodalne skupštine nedavno je završila zastojem oko nacrta završnog dokumenta, što je organizatore potaknulo na dogovor o izradi novog dokumenta koji će biti podložan glasovanju u listopadu.

Skupština je trebala glasovati o završnom dokumentu 3. travnja, ali nezadovoljstvo je poraslo među progresivnim članovima, koji su tvrdili da tekst nije adekvatno obradio pitanja poput pastoralne skrbi za LGBT osobe niti se zalagao za ženski đakonat, te da ne odražava četverogodišnji sinodalni proces.

Nakon što su primili previše prijedloga za izmjene da bi ih razmotrili prije predviđenog glasovanja, organizatori su odlučili odgoditi razmatranje do listopada, dajući si vremena za pripremu novog dokumenta s predloženim izmjenama.

Skupštinu, koju je sazvala Talijanska biskupska konferencija, čini više od 1.000 sudionika — laika, klerika i redovnika.

Talijanski “sinodalni put” – kako ga je nazvala biskupska konferencija — započeo je 2021., usred globalnog papinskog naglaska na konzultativnim procesima “sinodalnosti” unutar Crkve.

Završna faza talijanskog sinodalnog procesa započela je u svibnju 2024. s godišnjom skupštinom biskupske konferencije. Organizatori su u studenom izradili radni dokument — nazvan Instrumentum laboris . a između siječnja i veljače primili su doprinose iz svih talijanskih biskupija i drugih katoličkih institucija.

No nadbiskup Erio Castellucci iz Modene-Nonantole, glavni organizator talijanskog sinodalnog puta, rekao je u govoru na skupštini da su problemi počeli nakon što su organizatori primili doprinose biskupija.

“Prvih dana [ožujka] predsjedništvo Sinodalnog puta pročitalo je sve doprinose, a neki članovi izradili su prvi sažeti tekst od 74.000 znakova, koji je u cijelosti pročitan i raspravljen 11. ožujka na Stalnom episkopalnom vijeću: Na tom sastanku zatraženo je drastično skraćivanje dokumenta kako bi se došlo do sintetičnih i ciljanih prijedloga.”

Završni nacrt dokumenta, objavljen na internetskoj stranici Silere Non Possum 2. travnja, bio je kraći tekst, kako su sudionici tražili. Naglašavao je sinodalnost u misiji Crkve, ulogu laika u službi Crkve, potrebu za transparentnošću, obranu ljudskih prava te važnost pastoralne i teološke formacije klera, redovnika i laika.

No skraćenje duljine i broja prijedloga učinilo je jezik dokumenta previše nejasnim za neke sudionike.

Lokalni mediji izvijestili su da je glasovanje o dokumentu odgođeno nakon što je značajan broj članova skupštine zaprijetio da će glasovati protiv, smatrajući ga nedostatnim u tretiranju tema poput pastoralne skrbi za LGBT osobe, krize zlostavljanja i ženskog đakonata.

Jedan sudionik rekao je lokalnom listu La Repubblica da završni dokument ne sadrži mnoge prijedloge raspravljene tijekom četverogodišnjeg procesa, kazavši da se skupština “četiri godine sastajala, raspravljala, proučavala, razmjenjivala ideje, davala prijedloge, a ništa od toga nije pronađeno u tekstu” — uključujući mogućnost ređenja žena za đakonat.

Neimenovani biskup rekao je za Corriere della Sera da je dokument “loš tekst, loše sastavljen, jer je pisan u žurbi.”

Predsjednik Talijanske biskupske konferencije, kardinal Matteo Zuppi iz Bolonje, rekao je sudionicima da su neslaganja unutar skupštine također izraz sinodalnosti.

“Ova dinamika je dobra za nas, ona je znak žive Crkve… Nastavimo hodati, kako je dobro hodati zajedno,” rekao je kardinal.

Na tiskovnoj konferenciji nakon završetka sinodalne skupštine, Zuppi je novinarima rekao da “se činilo, s obzirom na pitanja koja su se pojavila, da je potrebno više vremena za donošenje odluka.”

Izvor