Samo nekoliko dana prije objave papine apostolske pobudnice o obitelji, promocija jedne knjige u Rimu okupila je nekoliko uglednih kardinala i prelata iz cijelog svijeta. Knjigu Con i sacramenti non si scherza (Sa sakramentima nema šale) je objavio teolog i vatikanski liturgijski stručnjak mons. Nicola Bux.
Predgovor za knjigu je napisao katolički pisac Vittorio Messori koji ističe da u knjizi mons. Bux pojašnjava svrhu, značenje i povijest svakog od sedam sakramenata, a uključuje i upozorenje o distorziji, nesporazumima, dodavanju ili oduzimanju koje danas prijete svakome od tih sakramenta. Prema Messoriu, u korijenu mnogih distorzija je ono što je mons. Bux razotkrivao u prethodnim knjigama: “antropocentrični zaokret u Crkvi pri čemu je došlo do veće prisutnosti čovjeka, a sve manje usmjerenosti na Boga” – sociologija umjesto teologije, horizontala umjesto vertikale.
Kardinal Robert Sarah je prvi govorio na promociji knjige pitajući se “Kako netko uopće može ismijavati Božju prisutnost?“. “Sakramenti su djelotvorni znakovi, medicina koja te liječi od grijeha; kako se možeš šaliti s lijekovima koji te spašavaju i vraćaju ti zdravlje? “
“Kako nas je nekoliko puta podsjetio papa Benedikt XVI, u ovim desetljećima nakon Koncila svjedoci smo deformaciji liturgije koju je teško podnijeti“, nastavio je kardinal Sarah. “Stoga je papa Ivan Pavao II napisao encikliku Ecclesia de Eucharistia, nakon čega su uslijedile upute Redemptionis Sacramentum, ponavljajući da je lex credendi u temeljima sakramenata. Isti problem je potaknuo papu Benedikta XVI da proglasi apostolsku pobudnicu Sacramentum caritatis i motuproprij Summorum Pontificum “.
Za kardinala Saraha, “ne šaliti se sa sakramentima znači dati središnje mjesto sakramentu svih sakramenata, Svetoj Euharistiji …. Svetohranište nam daje orijentaciju ad Dominum, tako potrebnu u ovim vremenima kada bi mnogi htjeli živjeti kao da Bog ne postoji, te činiti što žele.“
“Danas je potreba za razumijevanjem [sakramenata] u porastu, zbog deformacija i loših odluka namjerno učinjenih od strane mnogih svećenika koji zbunjuju vjernike“, rekao je kardinal Sarah. “Neki svećenici se ponašaju poput televizijskih zvijezda.“
“Da bismo razumjeli sakramente ne moramo otvoriti naše oči, nego ih zatvoriti. Sakramenti se ne razumiju tjelesnim očima, nego s onim unutarnjim, duhovnim.“
Kardinal Raymond Burke podsjetio je nazočne, između ostalog, da se nakon Drugog vatikanskog sabora “proširio praktičan sekularni mentalitet, koji je prezirao bogatu tradiciju Crkve“, fenomen koji je on izravno doživio kao bogoslov u Sjedinjenim Američkim Državama. Posljedice toga su, rekao je, činjenica da je veliki broj američkih katolika prestao odlaziti u crkvu i više ne vjeruju da je Euharistija – Tijelo Kristovo. Ovaj gubitak vjere i moralno propadanje imaju svoje korijene u liturgijskom zlostavljanu i nerazumijevanju sakramenata, istaknuo je kardinal Burke.
“Postoji anarhija u liturgiji, liturgija je podčinjena kreativnosti“, dodao je. “No, liturgija nije ničije privatno vlasništvo, nitko ne može oduzeti ili dodati nešto samoinicijativno“.
Ekonomist i bivši predsjednik ‘Vatikanske banke’ Ettore Gotti Tedeschi je također govorio na promociji, tvrdeći da ćemo u 21. stoljeću vidjeti globalne posljedice tog raširenog propusta u podučavanju katoličkog nauka. Bit će potrebno obraćenje srca, rekao je, a Crkva ima tri načina za promjenu ljudskih srdaca: kroz učiteljstvo, molitvu i sakramente, prije svega Euharistiju. Liturgija je sredstvo spasenja: ako dopustimo da je kultura preoblikuje, ona će izgubiti svoju djelotvornost.
Večer je zaključio autor mons. Bux, pozvavši nazočne da “zamole Gospodina da izvrši svoje djelo u svijetu s pobjedom nad zlom i smrću“.
“Mislim da smo svi mi uvjereni kako je raison d’être Crkve u svijetu- pobijediti zlo i smrt, po Isusu Kristu, jer je On trijumfirao nad zlom i smrću“, rekao je mons. Bux. “Zato je želio Crkvu koja će nastaviti pobjeđivati zlo i smrt u svijetu“, po sakramentima koje je On ustanovio.
“Mi već imamo alate da odgovorimo na ljudske krize“, nastavio je mons. Bux. “A temeljni instrument je upravo sakrament“.
Postoji, međutim, kriza vjere unutar same Crkve, rekao je; “cijelo pitanje o prisutnosti Krista u svetohraništu … ne vjerujemo da je Krist doista prisutan i da On djeluje [u našim životima].”
Mons. Bux je rekao kako razumije onu njegovu subraću koja pokušavaju učiniti liturgiju privlačnijom, čineći promjene kojima se nadaju postati popularniji onima u klupama, “ali tako zaboravljaju da se sudjelovanje vjernika, kao što je pisano u liturgijskoj konstituciji Drugog vatikanskog sabora, događa po značenju ritus et preces, odnosno kroz obrede, naizgled beznačajne, a ponekad i zagonetne … ne po našim riječima, našim objašnjenjima, našem govoru, nego dopuštajući sakramentu da djeluje“.
To nije ništa novo, naveo je mons. Bux. Crkveni oci su činilo upravo tako– govorili su što je manje moguće, slavili sakramente, i davali objašnjenja vjernicima prema potrebi. Danas, tvrdi Bux, svećenici govore najmanje pola mise, što ukazuje na nedostatak povjerenja u sposobnost samog obreda da komunicira. “No, ovo nije samo smrt liturgije“, rekao je mons. Bux. “Ovo je smrt vjere.“
Mons. Bux je nadalje ustvrdio kako je Krist smatrao uspostavu sakramenata odlučujućom u pobjedi nad zlom i smrću, pa tko smo onda mi da izmišljamo kojekakve “pastoralne planove”? Barem što se tiče Italije, primijetio je, nakon 40 godina pastoralnog planiranja, Talijani se sve više okreću od Crkve, a korupcija o kojoj papa Franjo govori tako često, je u porastu.