Dokle god svatko skuplja za sebe, neće moći biti pravde – kazao je Sveti Otac na početku govora prije današnje molitve Angelusa, na Trgu Sv. Petra.
U središtu današnjih liturgijskih čitanja nalazima jednu od najutješnijih istina – Božanasku providnost. Prorok Izaija nam je ocrtava slikom majčinske ljubavi pune nježnosti: Može li majka zaboraviti svoje čedo; ne imati smilovanja za plod utrobe svoje? Pa, kad bi koja i zaboravila, tebe ja zaboraviti neću (Usp. Iz 49, 15).
Kako je to lijepo! Bog nas ne zaboravlja; nikog od nas, imenom i prezimenom. Ljubi nas i ne zaboravlja – oduševljeno će papa Franjo. Ovaj poziv na pouzdanje u Boga svoju usporednicu nalazi u Matejevu evanđelju: Promotrite ptice nebeske, veli nam Isus, niti siju niti žanju, a ipak ih hrani Otac vaš nebeski… Promotrite poljske ljiljane kako rastu, ne muče se niti predu!; a ja vam kažem da se ni Salomon u svoj svojoj slavi ne zaodjenu kao jedan od njih (usp. Mt 6,26.28-29) – kazao je Papa.
Razmišljajući o tolikim osobama koje žive u nesigurnim uvjetima ili u uvjetima koji vrijeđaju njihovo ljudsko dostojanstvo, ove nam Isusove riječi mogu zvučiti kao apstraktne i iluzorne. Ustvari, aktualne su više nego ikada prije! Podsjećaju nas na to da nije moguće služiti dvojici gospodara – Bogu i bogatstvu. Dokle god svatko skuplja za sebe, neće moći biti pravde – ustvrdio je Sveti Otac. Dobro čujmo ovo: Dokle god svatko skuplja za sebe, neće moći biti pravde – ponovio je te nastavio. Ako, naprotiv, pouzdajući se u Božju providnost, zajedno tražimo Njegovo kraljevstvo, nikome neće uzmanjkati ono potrebno, kako bi mogao živjeti dostojanstveno.
Srce obuzeto žudnjom za posjedovanjem, srce je bez Boga. Zato je Isus u više navrata upozoravao bogataše na veliki rizik pouzdanja u bogatstvo ovoga svijeta, dok je sigurnost, ona definitivna, u Bogu – kazao je papa Franjo. Srce obuzeto bogatstvom nema više prostora za vjeru, jer je posve zauzeto bogatstvom. No, ako se Bogu da mjesto koje mu pripada – ono prvo – tada nas njegova ljubav vodi prema tome da podijelimo ono što posjedujemo i da to stavimo na raspolaganje i u službu nacrta solidarnosti i razvoja, kako nam pokazuju mnogi, pa i svježi primjeri povijesti Crkve. I tako Božja Providnost preko našega služenja bližnjemu, dolazi do drugih te se u tom slučaju očituje kao čin solidarnosti. Ako netko prikuplja samo za sebe, što će mu se dogoditi kada ga Bog pozove k Sebi? Ono što je nakupio, neće moći ponijeti sa sobom, jer kako znate, posmrtno platno nema džepova! Bolje je dakle podijeliti s drugima, jer u Nebo nosimo samo ono što smo podijelili s drugima – kazao je Papa.
Put koji nam pokazuje Isus, može se činiti teško ostvarivim s obzirom na mentalitet i na probleme ekonomske krize, ali ako se dobro razmisli, pokazuje nam put istinske ljestvice vrjednota. On kaže: Nije li život vrjedniji od jela; i tijelo od odijela (Usp. Mt 6, 25)? Kako bismo učinili da nikome ne uzmanjka kruha, vode, odjeće, krova nad glavom, posla, zdravlja, potrebno je da se svi priznamo djecom Oca koji je na nebesima, a braćom odn. sestrama međusobno te da se tako jedni prema drugima i ophodimo – potiče Sveti Otac. Na to sam podsjetio u Poruci mira 1. siječnja: Put mira je bratstvo: ići zajedno; dijeliti međusobno dobra koja imamo.
U svjetlu Božje riječi ove nedjelje, zazovimo Djevicu Mariju kao Majku Božanske Providnosti. Njoj povjerimo svoj život, hod Crkve i Čovječanstva. Njezin zagovor zazovimo posebice zato da se svi potrudimo živjeti jednostavnim i trijeznim životom, te pogleda usmjerena na potrebe najpotrebnijih – potaknuo je Papa.
Papa je odmah po molitvi Angelusa, vjernike pozvao na molitvu za Ukrajinu, koja se nalazi u vrlo delikatnoj situaciji. Dok želim da se sve sastavnice te zemlje zauzmu u nadilaženju nerazumijevanja te zajednički izgrađuju budućnost svoje zemlje, međunarodnoj zajednici upućujem iskren apel da podupre svaki pothvat koji vodi dijalogu i sporazumu – kazao je papa Franjo.
Kako to redovito čini, Papa je zatim srdačno pozdravio okupljene vjernike i brojne obitelji; skupine i pojedince, pripadnike župa i različitih udruga, te hodočasnike pristigle iz drugih dijelova Italije i svijeta.
Ovoga tjedna započinjemo s korizmom, koja predstavlja hod Božjega naroda prema Uskrsu; hod je to obraćenja i borbe protiv grijeha oružjem molitve, posta i djelima milosrđa. Čovječanstvo ima potrebu za pravdom, za pomirenjem i za mirom, koje će postići jedino ako se cijelim svojim srcem vrati Bogu, koji je njihov Izvor. Svi mi također imamo potrebu za Božjim oproštenjem.
Uđimo u korizmu s duhom poklonstva Bogu i bratske solidarnosti prema tolikima koji su u ovom vremenu na kušnji siromaštva i nasilnih sukoba – pozvao je Sveti Otac, pozdravljajući nazočne svojim uobičajenim pozdravom.
(izvor: Radio Vatikan)