Naslovnica Crkva Što nam može učiniti neznanje narodnih glavara?

Što nam može učiniti neznanje narodnih glavara?

Može nas odvući putem laži, putem zablude, putem otpada. Puno toga čovjek čini iz neznanja, a puno toga pak polazi iz „znanja“ odnosno neznanja glavara narodnih.

Ako se glavari narodni žele svidjeti vladarima i moćnicima svijeta onda će sve učiniti da ih zadive, pa nerijetko i ono što ovi niti ne očekuju od njih. Tako su se i židovski glavari odrekli Isusa pred Pilatom baš kad je ovaj bio odlučio pustiti ga (vidi Dj 3, 13).

Tu je u pozadini redovito kompleks manjega koji se želi pokazati pred stvarnim gospodarima svijeta, pa ne bi li dobio od njih pohvale i obećanja, čini i ono što se niti oni ne bi usudili. Tako manji, u ovom slučaju ondašnji židovski glavari, traže raspeće Isusa od Pilata, a onda su se potrudili uvjeriti narod kako je to sasvim u redu i po savjesti.

Zbog kompleksa manjega, koji želi biti veći nego jest, tvrdoglavo gurano neznanje postaje novo uvjerenje koje se onda želi i drugima nametnuti, pa makar to bilo i protiv nekadašnjih vlastitih uvjerenja. Naslućujemo slično događanje na našoj modernoj pozornici. Još jednom se iskompleksirani glavari narodni žele svidjeti novim vladarima svijeta, pa čine korake i u većoj mjeri nego li to oni od njih očekuju.

Apostol Petar u današnjem prvom čitanju upućuje vrlo jasni i direktni prijekor Židovima smatrajući ih odgovornima za Isusovu smrt: Odrekoste se Isusa pred Pilatom! (vidi Dj 3, 13-15) …  Slično se i naše narodno vodstvo odreklo pred briselskim Pilatom kršćanskih vrijednosti (ohrabreni valjda njegovim poticajnim zajmovima, štipanjem i tapšanjem, te obećanjem pozicija…)…

Nije dakle toliki problem što protiv kršćana nastupaju oni koji su i inače ideološki protivnici Krista, nego kad to čine oni narodni glavari koji se izjašnjavaju katolicima i koji su zbog toga dobili glasove kršćana. Postaje dakle problem kad se takvi promeću u one koji se odjednom odlučuju za ubojicu, a odriču se Začetnika života (Dj 3, 15).

„KRŠĆANI“ S DVA USPOREDNA ŽIVOTA SU LAŠCI…

Jer kako veli sv. Ivan, onaj tko tvrdi da poznaje Krista, a zapovijedi njegovih ne čuva lažac je. Sv. Ivan Pavao II rekao je da katolici u politici trebaju biti moralno dosljedni svojoj kršćanskoj savjesti, jer u njima ne smiju biti dva usporedna života, s jedne strane privatni „duhovni život“, a s druge „svjetovni“ i politički.

Političar koji se deklarira kao katolik dužan je suprotstaviti se svakom zakonu koji je protiv kršćanskih vrijednosti u društvu i protiv kršćanske savjesti, osobito kad su u pitanju temeljne moralne istine.

Nije dakle moguće voditi dvostruki život bez nekih ozbiljnih posljedica i bez nekog ozbiljnog gubitka kao posljedica takvog života.

Ipak, kao i apostol Petar, kojemu je stalo do svoga naroda i ne želi ga prepustiti guranom neznanju, tako i Crkva poziva narodne glavare, pa i njima upućuje riječ: „Pokajte se dakle i obratite da se izbrišu grijesi vaši…“ (Dj 3, 19).

Grijeh koji je apostol Petar spočitnuo Židovima odnosio se na njihovo odbacivanje Mesije-Krista. Zbog toga su se morali pokajati da bi im se oprostili grijesi i da bi se mogli vratiti onome koga su odbacili. I današnje drugo čitanje iz Prve Ivanove poslanice je na tom tragu gdje Ivan jasno kaže kako se poznavanje Isusa Krista pokazuje kroz to koliko zapovijedi njegove čuvamo. Tko veli: »Poznajem ga«, a zapovijedi njegovih ne čuva, lažac je, u njemu nema istine. (1 Iv 2, 4) A tko je dakle zaista Kristov? Onaj tko čuva njegovu riječ, njegove zapovijedi!

ISUSOV ŽIVOT NAŠE JE MJERILO!

Dvojica učenika, u današnjem evanđelju (vidi Lk 24, 35-48), svoje iskustvo s Uskrslim i kako su ga prepoznali u lomljenju kruha (euharistiji) dijele s ostalima. Uskrsli Isus traži i od nas, kao i od njih, korekciju svoga krivog hoda, svojih krivih postavki, prema zahtjevu objavljene Božje istine. Ta objavljena istina i razumijevanje Pisma glas je Crkve u našem vremenu. Kršćani svoje javno djelovanje zato uvijek i u svemu provjeravaju u skladu s tim glasom koji oblikuje kršćanske savjesti.

Isus koji se odjednom pojavio u sredini dok su dvojica svjedočila o lomljenju kruha, iako su vrata bila zatvorena, upućuje nas na njegovu otajstvenu prisutnost u Crkvi, u sakramentima. Pozivajući preplašene, neodlučne i malovjerne da dotaknu njegove rane Isus nam želi reći kako je lijek protiv svakog pogubnog neznanja u povratku njemu.

Jedna velika budeća nada koju Bog donosi svakom čovjeku u Isusu Kristu je nova ponuda druge šanse (nova prilika) nakon našeg krivog izbora. Bog nam daje tu šansu i onda kad smo, zbog neznanja, odbacili i njega samoga. To saznanje, o takvoj šansi pred Bogom, vraća nas i potiče da se odlučimo za Začetnika života, a odbacimo ubojicu i ideologije koje promiču kulturu smrti.

I danas još jednom glasi poziv kroz Crkvu: Glavari narodni, ono ste učinili u neznanju i iz straha, ali sad se obratite i pokajte da vam se izbrišu grijesi vaši! Jer Krist je uskrsnuo i vama je upućena poruka spasenja!

Sa stranice dominikanci.hr