Sigmund Freud je zapamćen iz više razloga, ali jedna od njegovih najcitiranijih izjava je ova: “Veliko pitanje na koje nikada nije odgovoreno, na koje ni ja nisam bio u stanju odgovoriti, usprkos tridesetogodišnjem istraživanju ženske duše, glasi:ˈŠto žena doista želi?ˈ”
Vjerujem da pobožne katoličke žene posjeduje veliku snagu koja dolazi od Boga, i kada otkriju tu zagovornu silu i mobiliziraju svoju veliku inteligenciju, pobožnost i ljubav prema obitelji i braku, nadvaladit će i poraziti carstvo zla koje zlostavlja njih i njihove obitelji diljem onog što se nekoć zvalo katolički Zapad.
Mirna pobuna katoličkih žena protiv načina na koji ih društvo danas tretira može se u velikoj mjeri ostvariti ponovnim uspostavljanjem zakona o pravima žena, i za neudane i one u braku, koji se nalazi u Svetom pismu. Sveti Ivan Pavao II. napisao je pismo o ovoj temi upućeno svim ženama svijeta. U njemu je naveo da postoje dvije dimenzije ženskog zvanja, djevičanstvo i majčinstvo, od kojih svaki ispunjava žensku osobnost. Njihov puni smisao je vidljiv u Mariji kao djevici koja, bez gubitka svojeg djevičanstva, postaje majka Sina Božjega.
Žene sudjeluju na poseban način u velikom otajstvu ljudske plodnosti, našem udjelu u kreativnom Božjem djelu dovođenja u svijet novog ljudskog života. Zbog majčine uloge u podizanju djece, koja devet mjeseci prije rođenja doslovno upijaju energiju njezina tijela i duše, čovječanstvo ima poseban dug prema ženama. Nijedan program ravnopravnosti neće vrijediti ako u obzir ne uzme zahtjev majčinstva.
Čak i prije kršćanstva, židovska tradicija dala je ženama dostojanstvo koja je u poganskim religijama nedostajalo. One s muškarcima dijele posebnu privilegiju u Božjem stvaranju- stvaranju na sliku i priliku Božju. Međutim, utjelovljenjem Isusa Krista, dostojanstvo žene je uzdignuto na još višu razinu– a time i svetost braka i djevičanstva. Više od bilo koje druge religije, kršćanstvo daruje ženama posebno dostojanstvo. I ponovnim uspostavljanjem nerazrješivosti braka, zamišljenim od Boga od početka, Krist uveliko poboljšava status i dobrobit žena.
Krist im također nudi, kao i muškarcima, celibat poradi Kraljevstva nebeskog kao poziv koji proizlazi iz posebne milosti. To je oblik bračne ljubavi kojim se posvećuje cijelo tijelo i duša u nečijem zemaljskom životu isključivo za unapređenje kraljevstva Božjeg. I brak i apostolski celibat, ispravno shvaćeni i vjerno življeni, znače iskreno darivanje osobe, te vode do krajnjeg poziva ljudskog bića na potpunu sreću i zajedništvo unutar triju božanskih osoba Presvetog Trojstva.
Postoji mnogo primjera u Evanđelju gdje se Gospodin posvećuje ženama s velikom ljubavlju i razumijevanjem. Jedan od važnijih Kristovih razgovora bio onaj s Martom nakon smrti Lazara, njezinog brata, kada joj je rekao: “Ja sam uskrsnuće i život. … Tko vjeruje u mene, neće umrijeti nikada.” I Samarijanki na zdencu otkriva svoj mesijanski status. Prisutnost žena u podnožju križa pokazala je da su, u ovom najvećem ispitu vjere, žene pokazale veću snagu od apostola. Njihova velika ljubav prevladala je strah. Čini se da ih je Isus nagradio dopustivši upravo ženama da na grobu prve otkriju njegovo uskrsnuće.
Bile one neudate, posvećene redovnice, ili supruge i majke, sve žene su pozvani na svetost. Srećom, bez obzira na njihov specifičan poziv, one mogu pronaći mnoge uzore među kanoniziranim svecima. Iznad svega, imaju primjer i potporu Blažene Majke, koja je očuvana od Istočnog grijeha zbog jedinstvenog poziva da donese na svijet našeg Spasitelja. Na križu, Isus je predaje nama kao majku, a ona nam velikodušno dijeli milosti svog Sina.
Sljedeći dio se odnosi na stanje u Americi, ali kako se situacija baš i ne razlikuje previše od one u Hrvatskoj, nastavljamo sa člankom.
Pitanje što žene- osobito žene koje su ozbiljne katolkinje žele- je posebno važno kako se približavamo sudbonosnim izborima sljedeće godine, u kojima će se odlučivati o sastavu Kongresa, Predsjedništva, a vjerojatno i Vrhovnog suda. Sljedeće godine će se pokazati može li se naša zemlja preusmjeriti na put oporavka i povratka na izvorna načela utemeljitelja naše države.
Evo nekoliko prijedloga općih političkih ciljeva povezanih sa zdravim procvatom života žena:
1.) zabrana pobačaja i prestanak financiranja Planned Parenthooda;
2.) zabrana pornografije;
3.) porezne olakšice za zaposlene majke, tako da se mogu u potpunosti posvetiti onome što je najvažnije, a to se ne odnosi na radno mjestu, već njihov rad kod kuće.
Drage žene, neke među vama će vjerojatno imati i druge prijedloge, iz vašeg iskustva koje imate kao vjernice koje znaju što znači biti zlostavljan od strane zlih vladinih institucija. Vrijeme je da ustanete i tražite svoja prava kao građanke, kao majke, kao supruge, i kao i radnice. Samo na taj način Amerika može procvasti ponovno kao kršćanska zemlja. Htio bih čuti vaše prijedloge o tome što bi se još moglo učiniti.
vlč. C. John McCloskey objavljen u The Catholic Thing