Naslovnica Crkva Svaki svetac bio je grešnik, a svaki grešnik treba postati svetac

Svaki svetac bio je grešnik, a svaki grešnik treba postati svetac

Možemo se s pravom prisjetiti da je svaki svetac bio grešnik i da svaki grešnik može postati svetac. Ne samo da može, već i treba, jer inače njegov život postaje neuspjeh. Svetac je jednostavno netko tko je postigao Nebo. a što koristi čovjeku steći sav svijet, a životu svojemu nauditi? (usp. Mk 8,36).

Uzimajući u obzir istinu da je svaki svetac postao svetac iako je bio grešnik, trebali bismo na novi način razmišljati o „svim svetima“, zajedništvu svetih. To nije (samo) „krug pobjednika“ ili blagdan za one koji su „uspjeli“. To je prilika da razmislimo o tome kako su oni bili poput nas, s mnogim istim problemima i grijesima, ali i mnogim istim duhovnim prilikama.

Oni su uspjeli. Zašto ti i ja ne bismo mogli isto?

Popis kanoniziranih svetaca pruža različite primjere svetosti; zaključimo proučavanjem nekih od njih.

Tu je sveti Matej, carinik. Nitko ne voli carinike, ali katolici koji rade za poreznu upravu ne bi trebali misliti da su prokleti. U Isusovo doba carinici su smatrani grešnicima zbog načina na koji je sustav funkcionirao. Carinik se često natjecao za određenu oblast, a ako bi je dobio, bio je vezan za određenu kvotu prihoda. Njegov posao bio je isporučiti taj iznos. Pazio je da to učini kako bi izbjegao osobnu odgovornost.

Ali ništa u pravilima nije zabranjivalo uključivanje vlastitih prihoda i troškova u poreze. Mnogo je ovisilo o načinu života na koji se carinik u vašem susjedstvu navikao. Drugim riječima, sustav je bio otvoren za korupciju, zloupotrebu i, da, krađu. Ali to je bio odličan posao. Stoga puno govori to što je, kao odgovor na Isusov poziv da ga slijedi, Matej upravo to učinio (Mt 9,9).

Pouka: “ jer on je Bog naš ,a mi narod paše njegove, ovce što on ih čuva.

O, da danas glas mu poslušate” (Ps 95,7-8; Heb 3,15).

Tu je sveti Augustin. Njegova majka, sveta Monika, provela je veći dio svog života moleći za njegovo obraćenje, ali Augustin je bio dovoljno intelektualno oštar da uvijek ima izgovore za odgađanje. Jednom sam čuo svećenika kako je sažeo Augustinovu molitvu ovako: „Gospodine, obrati me! Ali sutra!“ Augustin je lutao kroz razne intelektualne trendove i pomodarstva prije nego što se okrenuo Kristu. No, kad se jednom okrenuo, nije bilo povratka, i čovjek koji je živio u konkubinatu i imao izvanbračno dijete postao je najvažniji teološki um Zapadne Crkve idućih 800 godina.

Pouka: Ne odgađaj za sutra obraćenje koje možeš postići danas.

Sveti Ignacije Lojolski bio je plemić i vojnik. Volio je svoj poziv i legende o viteštvu, časti i hrabrosti. Bio je uspješan vojnik. No tada je topovska kugla preletjela zidine dvorca u Pamploni, smrskala mu nogu i završila njegovu vojnu karijeru. Tijekom prisilnog oporavka i višestrukih pokušaja popravljanja noge (lomljenja i ponovnog postavljanja kosti u doba bez anestezije), Ignacije je počeo razmatrati svoj život. Ostao je s knjižnicom koja je sadržavala samo vjerske knjige, i zapitao se nisu li njegove prethodne težnje za viteštvom i hrabrošću bile pogrešno postavljene jer su ciljevi bili preniski. Zašto ne boriti se za Krista? Rezultat je bio osnivač vjerskog reda, Družbe Isusove (isusovaca), koji su, barem u svojim slavnim danima, bili „duhovni marinci“ Crkve u propovijedanju obraćenja i promjeni života na krajevima svijeta.

Pouka: Uzmi svoje najbolje i najplemenitije namjere—i postavi više ciljeve.

Sveti Kamilo de Lellis, još jedan vojnik, bio je ovisnik o kocki. Osnovao je red posvećen brizi za bolesne.

Sveti Rafał Kalinowski također je bio dio krugova napredne vojnike. Priznao je svoj vjerski skepticizam i desetogodišnji prekid s misom i sakramentima. Kasnije je postao ključan za obnovu i reformu karmelićanskog reda u Poljskoj početkom 20. stoljeća. Jedna od osoba na koju je priča njegovog života duboko utjecala bio je čovjek po imenu Karol Wojtyła, čiji je vlastiti život završio kao papa sveti Ivan Pavao II.

Časni sluga Božji Matt Talbot borio se s ovisnošću o alkoholu i vjerojatno je bio potpuno razvijen alkoholičar već s 13 godina. S 28 godina, kao rezultat kontakta s Crkvom, dao je zavjet apstinencije i ostao trijezan sljedećih 40 godina svog života. Ne samo to, već je preuzeo život molitve i pokore kao član Trećeg reda svetog Franje.

Popis svetaca pun je primjera ljudi koji su bili kušani, pa čak i sagriješili, istim grijesima s kojima se suočavaju i ti i ja. Sredstva se mogu mijenjati, ali glavni uzroci zla—oholost, zavist, srdžba, lakomost, požuda, neumjerenost u jelu i piću te lijenost—ostaju prilično postojani.

Kada zazivaš “sve svete,” pokušaj pronaći one koji možda najbolje odražavaju okolnosti tvog života i traži njihov zagovor kako bi i ti postao jedan od njih.

Izvor