Naslovnica Crkva Tužiteljstvo za kardinala Becciua traži kaznu od 7 godina zatvora

Tužiteljstvo za kardinala Becciua traži kaznu od 7 godina zatvora

Sažimajući slučaj u vatikanskom “suđenju stoljeća”, vatikanski tužitelj preporučio je sedmogodišnju zatvorsku kaznu, bez presedana, za kardinala Angela Becciua, za “mnoge zločine protiv baštine Svete Stolice”.

Tužitelj Alessandro Diddi zatražio je od vatikanskog suda da deset optuženih proglasi krivima za financijske zločine, preporučivši zatvorske kazne do trinaest godina. Također je tražio oduzimanje 415 milijuna eura (458 milijuna dolara) od optuženih—uključujući 14 milijuna eura od kardinala Becciua. Kardinal je najviši vatikanski dužnosnik koji se suočio s kaznenim optužbama pred vatikanskim sudom.

Optužbe proizlaze iz složenog ulaganja u nekretnine, uključujući imovinu u Londonu, što je u konačnici rezultiralo gubicima od preko 150 milijuna eura za Vatikan.

Kardinal Becciu bio je glavni pokretač financiranja Londonskog dogovora, koji je orkestrirao dok je služio kao sostituto, odnosno zamjenik Državnog tajništva. Čvrsto je tvrdio da je nevin za sve nedjela i da su njegove investicijske odluke odobrili njegovi nadređeni – uključujući papu Franju. “Uvijek sam radio za dobrobit Crkve i za nju sam dao cijeli svoj život”, rekao je odgovarajući na optužbe tužitelja.

Vatikanski sud nastavit će saslušavati argumente u dugotrajnom slučaju nakon ljetne stanke. Nakon dvogodišnje istrage, tužiteljstvo je otvorilo svoj slučaj s optužnicom od 487 stranica u srpnju 2021.; a konačna odluka se očekuje prije kraja ove godine.

Kardinal Becciu — kojeg je papa Franjo smijenio s položaja u Vatikanu 2020. — apelirao je da je slučaj protiv njega izgrađen na “nizu sugestija koje nemaju veze s potragom za istinom i ravnotežom dokaza, te na teoriji udaljenoj od stvarnih činjenica i onoga što je dokazano.” Sa svoje strane, tužitelj Diddi optužio je kardinala za “strategiju napada” na istražitelje.

Nekoliko vatikanskih dužnosnika, uključujući bivšeg glavnog revizora, poduprlo je optužbe da je kardinal Becciu radio na odvraćanju istraga i kažnjavanju zviždača. Jedna od njegovih suoptuženih, savjetnica za sigurnost Cecilia Marogna, tvrdila je da ju je kardinal angažirao da sastavi dosjee s potencijalno štetnim informacijama o njegovim mogućim protivnicima u Vatikanu.

Kardinal Becciu inzistirao je na tome da je Marogna angažirana da traži oslobađanje kolumbijske časne sestre koju su u Maliju oteli islamski militanti. Tužiteljstvo je Marognu optužilo za pronevjeru novca i tražilo kaznu od pet godina zatvora. Ali Marogna se uspješno odupro izručenju kako bi se suočila s vatikanskim sudom.

Među ostalim optuženima u predmetu, tužitelj je tražio:

Kaznu od 11 godina i oduzimanje 172 milijuna eura za Raffaelea Mincionea, posrednika uključenog u londonski posao—koji je tužio Vatikan za klevetu;

Kaznu od 9 godina i oduzimanje 71 milijuna eura za Gianluigija Torzija, talijanskog financijera, koji je optužen za iznudu;

Četverogodišnju kazna za Renea Bruelharta, bivšeg voditelja vatikanskog tijela za financijske informacije, koji je optužen za ignoriranje dokaza o korupciji – i koji kaže da su najviši vatikanski dužnosnici spriječili istragu; i

Još jedna 4-godišnja kazna za Tommasa Di Ruzzu, Bruelhartova bivšeg zamjenika.

Izvor