Priopćenje Glasa obitelji o konferenciji „Štititi Zemlju, oplemeniti čovječanstvo. Moralne dimenzije klimatskih promjena i održivi razvoj“, održanoj na Papinskoj akademiji za znanosti, 28. travnja 2015.
Želimo izraziti našu ozbiljnu zabrinutost zbog prisutnosti Ban Ki Moona (na slici gore), glavnog tajnika UN-a i profesora Jeffrey Sachsa, direktora Earth Instituta, na Vatikanskoj konferenciji „Štititi Zemlju, oplemeniti čovječanstvo. Moralne dimenzije klimatskih promjena i održivi razvoj“, u organizaciji Papinske akademije za znanost (PAS), inicijative Ujedinjenih naroda „Mreža rješenja za održivi razvoj“ (SDSN) i „Religije za Mir“ uoči očekivanja nove papinske enciklike na temu okoliša.
Ban Ki Moon i profesor Jeffrey Sachs su istaknuti zagovornici pobačaja koji rade na najvišim razinama Ujedinjenih naroda.
Vatikanska konferencija ima za cilj “podići svijest i graditi konsenzus kako bi se vrijednosti održivog razvoja slagale s vrijednostima vodećih religijskih tradicija, s posebnim naglaskom na najranjivije.“
Nažalost, pro-life i pro-obiteljski zagovornici koji lobiraju pred UN-om su svjedoci kako pitanja vezana uz zaštitu okoliša postaju kišobran za pokrivanje širokog spektra napada na ljudski život i obitelj. Ti napadi predstavljaju neposrednu opasnost upravo za živote najranjivijih – nerođene, osobe s invaliditetom i starije osobe – kao i teške povrede roditeljskih prava.
U svjetlu napada na nedužne ljudske živote pokazane od UN-a pod krinkom brige za zaštitu okoliša, uznemireni smo, ali moramo napomenuti i težnje Vatikanske konferencije “da pomogne izgraditi globalni pokret svih religija za održivi razvoj i klimatske promjene tijekom 2015. godine i dalje“. Ovaj raspored se točno podudara s pregovorima o održivim ciljevima razvoja (SDG) pri UN-a, koji uključuju žestoke napade na život i obitelj. SDG program će odrediti smjer i financijsku pomoć za zemlje trećeg svijeta u sljedećih 15 godina.
Podrazumijevajući kontrolu stanovništva, pro-abortus lobi se sigurno osjeća vrlo povlašteno zbog utjecaja koji se ostvaruje u Vatikanu preko dvije vodeće figure kulture smrti, Ban Ki Moona i profesor Jeffrey Sachsa, osobito neposredno prije objave enciklike o okolišu.
Ban Ki-Moon, koji je jedan od glavnih govornika na konferenciji na Papinskoj akademiji znanosti, je u više navrata promovirao tzv. “pravo” na pobačaj u svijetu. (1) On je također ove godine izdao kontroverzni novi izvještaj o seksualnom nasilju u zonama sukoba, u kojem se kritizira nedostatak “sigurnog pobačaja” u mnogim zonama sukoba. Direktiva se otvoreno kosi s konsenzusom UN-a da je pobačaj pitanje koje treba prepustiti pojedinim državama.
Dr. Jeffrey Sachs, koji je također govorio na susretu, je dobro poznati međunarodni zagovornik kontrole populacije i pobačaja. (2) Sachs je jedan od arhitekata milenijskih ciljeva razvoja i član Izvršnog odbora „Mreža rješenja za održivi razvoj“. Mreža je predložila nacrt ciljeva za Održivi razvoj (SDG), koji sadrže odredbe koje su radikalno antagonističke prema pravu na život od začeća do prirodne smrti, pravu i dostojanstvu obitelji i pravu roditelja kao primarnih odgojitelja svoje djece.
Naši problemi se odnose specifično na ciljeve 4 i 5.
Cilj 4. je “postizanje ravnopravnosti spolova, socijalnu uključenost i ljudska prava za sve“. Poziv da se konačno stane na kraj ranim smrtnim slučajevima dojenčadi i djece mlađe od 5 godina isključuje nerođenu djecu, unatoč činjenici da Konvencija o pravima djeteta u svojoj preambuli priznaje kako “dijete zbog svoje fizičke i mentalne nezrelosti, treba posebnu zaštitu i skrb, uključujući odgovarajuću pravnu zaštitu prije i poslije rođenja“.
Cilj 4.d, u kojem se navodi: “Osigurati opće seksualno i reproduktivno zdravlje i prava” je potpuno neprihvatljiv. Takav jezik se rutinski koristi u međunarodnim pro-abortus lobijima i onima za kontrolu populacije stanovništva, i odnosi se na legalizaciju ‘pobačaja na zahtjev’ i mogućnost pristupa za djecu, bez roditeljskog znanja ili pristanka, lijekovima za pobačaj i kontrolu rađanja u zemljama diljem svijeta. (3)
Cilj 5.: “Postići zdravlje i dobrobit u svim dobima“, također uključuje referencu na seksualno i reproduktivno zdravlje i obiteljsko planiranje. (4)
U svjetlu svega rečenog, jasno je zašto su katoličke obitelji diljem svijeta jako zabrinute što bi Vatikanske institucije mogle prihvatiti jezik Ujedinjenih naroda, koji, na površini, govori o zaštiti okoliša, dok u stvarnosti pruža pokriće za anti-životnu i anti-obiteljsku agendu.
Svaka rasprava o zaštiti okoliša mora proizlaziti iz razumijevanja da je obitelj, točno definirana, ključ za održivi razvoj, posebice u ovom trenutku kada je papa Franjo sazvao Sinodu o obitelji kako bi se razmatralo o problemima s kojima se obitelji suočavaju.
Obitelj u skladu s člankom 16.3 Opće deklaracije (1948.) je “prirodna i temeljna društvena jedinica i ima pravo na zaštitu društva i države“.
Nadalje, Ciljevi održivog razvoja (SDG) i razvojni program iz 2015. moraju voditi računa o obitelji; jer je ona zapravo uključena u Izvješće o obitelji, glavnog tajnika UN-a 2011. (5)
Prema tome, Glas obitelji predlaže da SDG treba sadržavati cilj o jačanju obitelji, uključujući realne ciljeve u tom pogledu.
Održavanje ove vrlo važne konferencije u Vatikanu u ovom ključnom trenutku – između dvije Sinode o obitelji, i prije objave ciljeva za održiv razvoj, te uz sudjelovanje ovih vodećih međunarodnih zagovornika pobačaja, još više zabrinjava zbog najnovijih izjava Hilary Clinton, koja je izjavila kako protivljenje pobačaju mora prestati postojati, čak i u nauku Crkve.
Želimo jasno dati do znanja kako je naše stajalište da, u bilo kojem međunarodnom sporazumu koji se odnosi na budućnost ljudske obitelji, nužno treba potvrditi obvezu države da osigura pravnu zaštitu prava na život svakog ljudskog bića od trenutka začeća do prirodne smrti i podrži obitelj kao temeljnu društvenu jedinicu društva